.
.
.

داعش ۱۰۰ تن از مردان عشایر سنی عراق را ربود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سران عشایر عراقی می‌گویند که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، روز چهارشنبه ۲۵ فوریه، دستکم ۱۰۰تن از مردان قبایل سنی در نزدیکی شهر تکریت را ربود تا بتواند از خطر تهدید مخالفان احتمالی در صورت حمله گسترده ارتش عراق بکاهد.

نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان شیعه از چند روز در حال بسیج نیروهای خود برای حمله به پایگاه‌های گروه داعش در طول رود دجله در شمال و جنوب شهر تکریت زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق هستند.

تکریت که در حدود ۱۵۰کیلومتری شمال بغداد قرار دارد، از زمان آغاز حمله شبه‌نظامیان تندرو در ژوئن گذشته، به تصرف آن ها درآمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سران عشایر محلی می‌گویند که شبه‌نظامیان داعش سه شنبه حدود ۴۲ تن از مردان عشایر سنی را از شهرک

الربیضه ربودند چرا که گمان می‌کردند آن‌ها خود را برای جنگ با این گروه شبه‌نظامی آماده می‌کنند.

حاتم العبیدی یکی از ساکنان الربیضه که موفق به فرار به شهرک طوزخرماتو شده می‌گوید: «شبه‌نظامیان داعش به خونه‌ها یورش برده و از همه خواستند تلفن‌های همراهشان را بیاورند.»

او ادامه می‌دهد: «در محتویات تلفن‌ها به دنبال چیزی بودند که صاحبش را ضد آن‌ها نشان دهد.»

ابو کریم العبیدی که او نیز از الربیضه به دیالی رفته می‌گوید که فته گذشته شبه‌نظامیان ۵۶ مرد را ربودند و آن‌ها را به پیوستن به گروه‌های شبه‌نظامی سنی هوادار دولت کردند.

الربیضه که در ۲۰ کیلومتری شمال تکریت قرار دارد، ابتدا با تصرف شبه‌نظامیان داعش در آمده بود. اما پس از حمله اشتباه یک هیلکوپتر ارتش عراق به منزل یکی از شیوخ محلی در این منطقه، او از شبه‌نظامین خواست این منطقه را ترک کنند. از این رو شبه‌نظامیان داعش حضوری دائم در الربیضه ندارند و تنها هر از چند گاهی به این شهرک یورش برده و اقدام‌هایی انجام می‌دهند.

ارتش عراق می‌گوید حدود دو هزار تن از شبه‌نظامیان شیعه در نزدیک تکریت تجمع کرده و خود را برای حمله نظامی بزرگ علیه داعش آماده می‌کنند.