.
.
.

غارت خانه منصور هادی توسط حوثی‌ها پس از خروج وی از صنعا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه حوثی‌ها روز شنبه ۲۱-۲-۲۰۱۵ خانه عبدربه منصور هادی رئیس جمهور سابق یمن را غارت کردند. این اقدام حوثی‌ها ساعاتی پس از خروج منصور هادی از صنعا، پایتخت این کشور صورت گرفت.

گزارشگر تلویزیون العربیه، از منابع نزدیک به طرف‌های سیاسی در مذاکرات در صنعا خبر داد که نیروهای سیاسی یمنی اتمام موضوع قوه مقننه اکنون بررسی جایگزین نهاد ریاست جمهوری را آغاز کردند.

بر اساس این گزارش طرف های سیاسی دو گزینه، را برای پر کردن خلاء ریاست جمهوری در نطر دارند اول قانع کردن عبد ربه منصور هادی برای انصراف از استعفایش و انتصاب سه تا چهار معاون مشاو برای اوست. گزینه دوم تشکیل یک شورای ریاست جمهوری متشکل از همه طیف‌های سیاسی یمن است. البته این گزینه زمانی در نظر گرفته می شود که مشخص شود منصور هادی همچنان بر تصمیم استعفای خود باقی بماند.

روز گذشته جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد، احزاب یمن بر سر تشکیل «شورای ملی انتقالی» توافق کردند.

«شورای مردمی» از ۲۵۰ عضو متشکل شده است این اعضا کسانی را نمایندگی می‌کنند که پیش از این نماینده‌ای در نهادهای دولنی نداشتند. طبق این گزارش طرف‌های سیاسی موافقت کردند که مناطق جنوب ۵۰٪، زنان ۳۰٪ و جوانان ۲۰٪ را نمایندگی کنند.

جمال بن عمر، گفت: «شورای ملی، این اختیار را دارد که در باره تصویب قوانین کلیدی مربوط به مرحله انتقالی، دادن رای اعتماد، استیضاح یا سلب اعتماد از دولت، تصویب بودجه و همچنین اعلام وضعیت فوق العاده، تصمیم بگیرد.

این توافق پس از حدود یک ماه کشمکش سیاسی و بحران در یمن که بر اثر کودتای حوثی‌ها در این کشور بوجود آمد، صورت می‌گیرد.