.
.
.

آیا توطئه قتل دختر اردوغان حقیقت دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستانی آنکارا پایتخت ترکیه تحقیق درباره گزارش رسانه‌های این کشور مبنی بر توطئه ترور دختر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور را در دستور کار قرار داده است.

در پی گزارش شماری از روزنامه‌های ترکیه مبنی بر وجود توطئه‌ای برای ترور سمیه اردوغان ۲۹ ساله توسط مخالفان سیاسی رئیس جمهوری این کشور، دادستانی آنکارا اعلام کرد تحقیق در این باره آغاز شده است.

دفتر دادستان کل ترکیه در آنکارا این گزارش‌ها را در حکم نوعی «سرنخ» تلقی کرده است.

بنابر گزارش روزنامه «ینی شفق» ترکیه، ادعا‌ها مبنی بر وجود توطئه‌ای برای ترور سمیه بر پایه مجموعه پیام‌هایی که بین یکی از نمایندگان مخالف دولت و یک افشاگر مسائل دولت در شبکه اجتماعی تویی‌تر مبادله شده قرار دارد.

«اومات اوران» نماینده حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق (CHP) در پارلمان ترکیه نیز که متهم به دست داشتن در این توطئه شده است ضمن محکوم کردن این ادعا‌ها آن را پاپوشی برای مخالفان دولت خواند.

به گزارش خبرگزاری آناضولی ترکیه، در هفته‌های اخیر گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال نامزد شدن سمیه اردوغان که جزء مشاوران پدرش است در انتخابات ماه ژوئن به عنوان نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه مطرح شده بود.

اردوغان بار‌ها گولن و هوادارانش را به دست داشتن در رسوایی فساد و چندین فقره انتشار گفتگوهای دولتی در رسانه‌ها با هدف تضعیف دولت متهم کرده است.

گولن روحانی و بنیانگزار مدارس مترقی برپایه معیارهای اسلامی در ترکیه و جهان است که پیش از این از همپیمانان اردوغان بوده است اما مدتی است که دو طرف اختلاف پیدا کرده‌اند. وی از سال ۱۹۹۹ در ایالت پنسیلوانیا در امریکا زندگی می‌کند، هر گونه دخالت در این مسائل را رد کرده است.