.
.
.

غواصان گنجی از سکه‌های طلا را در مدیترانه یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات میراث فرهنگی اسراییل روز سه شنبه ۱۷ فوریه خبر از کشف ۲ هزار سکه طلا متعلق به ۱۰۰۰ سال پیش دادند. این مقامات در بیانیه اعلام کردند: «یک گنج بزرگ از سکه‌های طلای در اسراییل و در کف دریای ساحل شهر قدیمی» قیصریه «در طی هفته‌های گذشته کشف شده است.»بر حسب تصادف تعدادی غواص که مشغول غواصی در دریای مجاور با شهر تاریخی قیصریه بودند، این سکه‌ها را یافته‌اند. مقامات می‌گویند که این مجموعه از سکه‌های طلا ۹ کیلو وزن دارد، اما قابل «قیمت گذاری» نیست.

این غواصان ابتدا گمان کردند که سکه‌های اسباب بازی هستند، اما بعد از اطمینان از اصل بودن آن‌ها، چند سکه یافته شده را به ساحل برده و به مقامات نشان دادند.

پس از آن کار‌شناسان میراث فرهنگی اسراییل به محل اعزام شدند، و «حدود ۲۰۰۰ سکه طلا بازیابی شد.» این سکه‌های متعلق به خلافت فاطمی است که از ۹۰۰ تا ۱۱۷۰ میلادی بر شمال آفریقا و خاورمیانه حکومت می‌کردند.کوبی شرویت، مسئول باستان‌شناسی دریایی سازمان میراث فرهنگی اسراییل، گفت که احتمالا این مجموعه متعلق به کشتی غرق شده‌ای بوده که مالیات جمع آوری شده را به مرکز خلافت در مصر حمل می‌کرده است.شاید هم این گنجینه، حقوق سربازانی باشد که در پادگان فاطمی در شهر قیصریه مستقر بودند. یک فرضیه دیگر هم این است که این گنجینه متعلق به یک کشتی تجاری بزرگ بوده که با شهرهای ساحلی مدیترانه دادوستد داشته و در این محل غرق شده است.

مقامات اسراییل گفتند که این مجموعه قابل قیمت گذاری نیست، و هم اکنون در اختیار دولت اسراییل قرار دارد.