.
.
.

توافق آمریکا و ترکیه برای آموزش مخالفان سوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود جاویش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز پنجشنبه ۱۹ فوریه گفت این کشور با آمریکا در زمینه آموزش مخالفان معتدل سوری و تجهییز آن‌ها به تفاهم رسیده، و قرار است بزودی در زمینه توافقنامه‌ای امضا شود.

در همین حال منابع نظامی آمریکا نیز اعلام کرده‌اند که این کشور قرار است ۴۰۰ نیروی نظامی، و از جمله تعدادی از نیروهای ویژه، را برای آموزش مخالفان معتدل سوری به کشورهای همسایه سوریه اعزام کند. این اقدام در چارچوب استراتژی جنگ با داعش پیش بینی شده است.

جاویش اوغلو در یک نشست خبری در آنکارا گفت: «توافق بین واشنگتن و آنکارا بزودی امضا می‌شود. ما در حال حاضر در باره جزئیات به تبادل نظر می‌پردازیم.»

سه مقام مسئول آمریکایی، که نخواستند نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفتند احتمالا برنامه آموزش مخالفان سوری از ماه مارس آغاز خواهد شد. قرار است در این برنامه حدود ۵ هزار نیروی سوری در طی ۳ سال آموزش ببینند.

در صورت امضای این قرارداد، دیدگاههای دو کشور آمریکا و ترکیه در مورد سوریه به یکدیگر نزدیک خواهد شد. این دو کشور در این باره با هم اختلافاتی داشته‌اند. ترکیه تا کنون خواستار برکناری بشار اسد از قدرت بوده، در حالیکه تاکید آمریکا بیشتر بر جنگ با داعش می‌باشد. ترکیه ضمنا امیدوار است بتواند از این راه مخالفان سوری را متحد کرده و آن‌ها را در مبارزه با رژیم اسد تقویت کند.