.
.
.

ارتش لیبی بندر بنغازی را از کنترل گروه‌های تروریستی خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارشگر العربیه، روز پنجشنبه، ۱۹-۲-۲۰۱۵، از کنترل کامل بندر بنغازی توسط ارتش لیبی و اخراج شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تندرو از این بندر خبر داد.

شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تندرو اسلامی روز گذشته در شهر «سرت» در شمال لیبی با رژه رفتن در خیابان‌های اصلی شهر، قدرت نظامی خود را به نمایش گذاشته‌اند.

به گزارش العربیه، ارتش لیبی پس از کنترل کامل بندر بزرگ بنغازی، اکنون به تعقیب گروه‌های تندرو از قبیل «انصار الشریعه» پرداخته است.

گزارشگر العربیه پس از ورود ارتش لیبی به بندر بنغازی توانست از خط تماس و درگیری میان ارتش لیبی و گروه‌های افراطی در چند کیلومتری بندر گزارش مفصلی تهیه کند.

طبق این گزارش همزمان با آماده سازی برای بازگشایی بندر استراتژیک بنغازی، ارتش لیبی همچنان به پیشروری خود در همه محورهای درگیری با گروه‌های افراطی ادامه می‌دهد. در محله‌های قدیمی شهر بنغازی به دلیل پناه بردن «تروریست‌ها» در کوچه‌های تنگ و ساختمان‌های مخروبه، این محله‌ها شاهد درگیری شدیدی میان شبه نظامیان وابسته به گروه‌های «تروریستی» و نیروی‌ها ارتش بوده است.

در همین حال شماری از فرماندهان نظامی و مردم غیر نظامی شهر بنغازی طی تظاهراتی مسالمت آمیز خواستار «لغو ممنوعیت» فروش سلاح به ارتش لیبی از سوی شورای امنیت سازمان ملل شدند.

این در حالی است که گروه داعش درشهر سرت برای نمایش قدرت خود، تصاویری از ده‌ها خودرو حامل افراد مسلح که گفته است در شهر «سرت» زادگاه معمر قذافی رهبر سابق لیبی مستقر هستند، منتشر کرد.

به گفته شاهدان عینی داعش پس از کنترل ساختمان دانشگاه «سرت» از مردم این شهر خواست که پس از اقامه نماز از خانه‌هایشان خارج نشوند.

گفتنی است که لیبی از زمان سرنگونی رژیم معمر قذافی در سه سال پیش به منطقه‌ای پرهرج و مرج و فاقد نظم و قانون بدل شده است. در بنغازی شبه‌ نظامیان مسلح مختلفی با هم درگیرشدند. در همین شهر بود که در سپتامبر ۲۰۱۲ سفیر آمریکا در لیبی نیز ترور شد.

درگیری و بی‌ثباتی البته تنها به بنغازی محدود نیست. دولت با گذشت ۳ سال از سرنگونی رژیم قذافی هنوز نتوانسته ثبات و آرامش را به این کشور بازگرداند و امنیت را در مناطق مختلف آن برقرار کند. از تابستان گذشته تاکنون صنعت نفت لیبی نیز تحت تاثیر اعتصاب‌ها و اقدامات شبه نظامیان مخالف در مسدود کردن بنادر و میدان‌های بزرگ نفتی قرار داشته و تولید نفت لیبی از ۴ / ۱ میلیون بشکه به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.