.
.
.

پرواز دور دنیای اولین هواپیمای خورشیدی از شهر ابوظبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هواپیما که فقط با انرژی خورشید کار می‌کند، ماه آینده پرواز دور دنیا خود را از شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی آغاز می‌کند تا نشان دهد بدون قطره‌ای سوخت فسیلی قادر به انجام این ماموریت است.«سولار ایمپالس ۲» نام هواپیمای خورشیدی است که قرار است ماه آینده از شهر ابوظبی برخیزد، و با توقفی در کشورهای هند، می‌انمار و چین، از روی اقیانوس کبیر بگذرد و با عبور از فراز آمریکا و جنوب اروپا باردیگر در نقطه مبدا فرود آید.این سفری ۳۵ هزار کیلومتری است که انتظار می‌رود ظرف ۵ ماه انجام شود.

۴موتور این هواپیما که بر بالی به طول ۷۲ متر نصب هستند فقط با انرژی خورشیدی کار می‌کنند.

دو خلبان سویسی هر یک متناوبا در شیفتهای ۵ روزه این کشتی هوایی را شب و روز برای ۲۵ روز پروازی، که در طول ۵ ماه انجام می‌شود، به پرواز در خواهند آورد.

این دو خلبان هم اکنون به همراه ۸۰ تکنیسین و تیمهای مخابراتی در شهر ابوظبی مستقر هستند و کارهای مقدماتی را انجام می‌دهند.برنارد پیکارد، یکی از این خلبانهاست که از بنیانگذاران این پروژه نیز هست. او در اجلاس انرژی جهانی در ابوظبی به خبرنگاران گفت: «با انرژی خورشیدی معجزات زیادی می‌شود انجام داد. ما می‌خواهیم نشان دهیم که بدون قطره‌ای سوخت فسیلی می‌توانیم روز و شب پرواز کنیم.»

این هواپیما ۲۳۰۰ کیلو وزن دارد و سرعت آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. این هواپیما محصول ۱۲ سال تحقیق، طراحی و تولید است.