.
.
.

نقش کشورهای عربی در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با شدت گرفتن جنگ ائتلاف بین‌الملل علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، نقش کشورهای عربی در این ائتلاف برجسته‌تر می‌شود. اما هرکدام از کشورهای عربی چه نقشی در این ائتلاف ایفا می‌کنند؟

پادشاهی سعودی: جنگنده‌های خود را برای بمباران مواضع داعش در سوریه ارسال کرد. علاوه بر این برای میزبانی پایگاه‌های آموزشی مخالفان میانه‌روی حکومت سوریه به منظور جنگ علیه داعش خبر داد. سعودی همچنین به سازمان ملل متحد درکمک های انسانی‌ در عراق، ۵۰۰ میلیون دلار کمک ارائه داد.

امارات متحده عربی: جنگنده‌های F: ۱۶s امارات در بمباران مواضع داعش شرکت می‌کنند. این جنگنده‌ها ضربات سختی به داعش وارد کردند که آخرین آن‌ها بمباران شماری از پالایشگاه‌های نفتی تحت تصرف این گروه تندرو بود.

اردن: جنگنده‌های اردنی در بمباران مواضع داعش شرکت می‌کنند. این کشور پس از به اسارت گرفتن معاذ الکساسبه خلبان یکی از جنگنده‌هایش توسط گروه داعش، مشارکت خود را در بمباران مواضع این گروه به حال تعلیق در آورد. تنها پس از انتشار ویدیوی زنده سوزاندن این خلبان، اردن با شدت بیشتری حملات هوایی خود را از سر گرفت به گونه‌ای که تنها در سه روز، ۵۶ موضع داعش را بمباران کرد. این کشور همچنین به عشایر سنی عراق در جنگ علیه داعش کمک می‌کند.

بحرین: یکی از نخستین کشورهایی بود که پیوستن خود را به ائتلاف بین‌الملل علیه داعش اعلام کرد. این کشور اقدام به ارسال جنگنده‌های خود به پایگاه‌های اردنی برای مشارکت در بمباران مواضع داعش کرد.

مصر: پس از کشته شدن ۲۱ قبطی مصری توسط داعش در لیبی، جنگنده‌های مصری مواضع این گروه تندرو را در لیبی بمباران کردند. این کشور وعده اقدام‌های بیشتر علیه داعش را نیز داده است.

قطر: از بزرگ‌ترین پایگاه آمریکا در خاورمیانه میزبانی می‌کند. پروازهایی انسانی نیز برای کمک رسانی به نیازمندان و آسیب دیدگان در جنگ داشته است.

کشورهای دیگر همچون کویت: کمک‌های لجستیکی همچون فراهم کردن پایگاه‌های نظامی ارائه می‌دهند.