.
.
.

نصرالله: نیروهای حزب الله در عراق نیز حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد که نیرو‌هایش حزبش در عراق حضور دارند؛ اگر چه به گفته او این حضور اندک است.

این در حالی است که نیروهای حزب الله لبنان در سوریه نیز حضور دارند و در کنار نیروهای دولتی این کشور علیه مخالفان در حال نبرد هستند.

به گزارش منابع خبری، این سخنان نصرالله شامگاه دوشنبه ۱۶ فوریه در مراسمی که حزب الله برای بزرگداشت شماری از فرماندهان کشته شده خود در حومه جنوبی بیروت برگزار شد، ایراد شده است.

نصرالله در نخستین اعلام رسمی حضور نظامی نیروهای حزب الله در عراق گفت: «شاید پیش‌تر درباره عراق سخن نگفته بودیم. ما در این کشور حضوری متواضع داریم.» او دلیل این حضور را «مرحله حساس در عراق» دانست.

بخشی از سیاستمداران لبنانی، از حزب الله می‌خواهند نیروهای خود را از سوریه خارج کند. آن‌ها این حضور را دلیلی برای کشیده شدن خشونت‌ها به داخل لبنان می‌دانند.

نصرالله در این باره گفت: «به کسانی که از ما می‌خواهند از سوریه خارج شویم می‌گویم، شما را دعوت می‌کنم تا باهم به سوریه برویم.»

او ادامه داد: «می‌گویم بیایید به عراق برویم، بلکه بیایید به هرجایی برویم که این خطر وجود دارد؛ خطری که امت و منطقه ما را تهدید می‌کند.»

نصرالله به دو گروه جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه و دولت اسلامی موسوم به داعش اشاره دارد. داعش مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است. این گروه اخیرا در مصر و لیبی هم اعلام حضور کرده است.

شبه‌نظامیان داعش در روزهای اخیر سر ۲۱ قبطی مصری را در لیبی از تنشان جدا کردند و ویدیوی این کشتار را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

در همین راستا نصرالله در سخنرانی خود این «جنایت زشت و بزدلانه» را محکوم کرد و گفت که النصره و داعش «دارای یک ریشه، یک اندیشه، یک فرهنگ و یک رفتار هستند.. آن‌ها یک جریان هستند و اختلاف میان آن‌ها تنها اختلافی تشکیلاتی است.»

او افزود: «باید با جریان‌های تکفیری بدون فرق قائل شدن مقابله کرد.»