.
.
.

دو زنی که داعش به خاطر آنها قبطی ها را سر برید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت‌های نزدیک به گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می‌گویند که شبه‌نظامیان این گروه برای گفتن انتقام دو زن مسلمانی که توسط «قبطی‌های صلیبی» در معرض ستم قرار گرفتند، اقدام به ربودن ۲۱ قبطی مصری و بریدن سر آن‌ها در لیبی کردند. این سایت‌ها تهدید کرده‌اند که شمار بیشتری از «پیروان کلیسای مصر به اتهام محاربه» ربوده خواهند شد.

این گروه همچنین در هفتمین شماره از مجله انگلیسی زبان خود که «دابق» نام دارد نوشته است که ربودن قبطی‌های مصری در لیبی، اقدامی بود برای گرفتن انتقام کامیلیا شحاته و وفاء قسطنطین.

این مجله افزوده است که «به اسارت گرفتن ۲۱ قبطی مصری» پنج سال پس از حمله به یکی از کلیسا‌ها در بغداد پایتخت عراق صورت می‌گیرد. این مجله پاپ شنوده رهبر سابق قبطی‌های مصر را که سال گذشته درگذشت، مسئول ریخته شدن خون هر مسیحی در جهان دانست.

مجله «دابق» افزوده است: «آن هنگام دولت اسلامی از مصر دور بود و هدف قرار دادن قبطی‌ها در این کشور دشوار بود.» این مجله یادآور شده است که منفجر کردن کلیسا در بغداد یکی از گزینه‌های موجود بود.

«دابق» ادامه داده است: «۵ سال پس از آن عملیات مبارک، خداوند بر دولت اسلامی در لیبی، سینا و اماکن دیگر امکان داد که موفق شد شماری از قبطی‌های صلیبی از پیروان شنوده و هواداران السیسی (رئیس جمهوری مصر) را دستگیر کند.»

اما کامیلیا شحاته و وفاء قسطنطین که در سال‌های گذشته جنجال آفرین شدند و اکنون داعش بار دیگر نام آن‌ها را بر سر زبان‌ها انداخته، چه کسانی هستند؟

کامیلیا شحاته:

در سال ۲۰۱۰ تادروس سمعان، کاهن کلیسای «دیر مواس» در استان «المنیا» در مصر، پلیس را در جریان ناپدید شدن همسرش قرار داد. این زن کامیلیا شحاته زاخر نام دارد و ۲۵ ساله بود. او معلم یکی از مدارس در این استان بود.

در‌‌ همان هنگام گزارش‌هایی درباره مشاهده شدن کامیلیا شحاته در یکی از جمعیت‌های شرعی اسلامی در استان المنیا و احتمال مسلمان شدنش منتشر شد؛ مساله‌ای که به برگزاری تظاهرات در مقابل کلیسای جامع المقرسیه در قاهره پایتخت مصر انجامید.

در همین گیر و دار بود که شخصی به نام محمد فاضل مشهور به ابو یحیی، عکسی منتشر کرد که کامیلیا را در حجاب اسلامی نشان می‌دهد. ابو یحیی گفت که کامیلیا شحاته از او کمک خواسته تا مسلمان شود و از او حمایت کند.

اما کلیسای قبطی از دستگاه‌های امنیتی مصری خواست به سرعت ابهام‌ها در ماجرا را روشن کرده و کامیلیا شحاته را به همسرش برگرداند. پس از این درخواست تظاهراتی علیه کلیسا در چند استان مصر برگزار شد.

اواخر سال ۲۰۱۰ در یکی از شبهای ماه رمضان، هزاران نفر از مسجد «عمر عاص» تظاهرات کرده و پاپ شنوده را به «حبس غیر قانونی زن مسلمان» متهم کردند.

اما کامیلیا خود به این جنجال پایان داد و ماه می‌۲۰۱۰ به همراه همسرش در یکی از شبکه‌های تلویزیونی مسیحی حضور یافت و گفت که به دلیل «اختلافات زناشویی» منزل را ترک کرده بود و مسلمان نشده است.

وفاء قسطنطین:

وفاء قسطنطین مهندس کشاوزی متولد سال ۱۹۵۶ است. او نیز زن یکی از کاهنان در استان البحیره در دلتای مصر است. سال ۲۰۰۶ خبرهایی از مسلمان شدنش منتشر شد؛ مساله‌ای که به اعتراض قبطی‌ها منجر شد که گفتند او مجبور به ترک مسیحیت شده است.

پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها، حسنی مبارک رئیس جمهوری اسبق مصر فرمان تحویل دادن وفاء قسطنطین را به کلیسا صادر کرد. پاپ شنوده دستور داد که وفاء در کلیسای جامع مرقسی تحویل داده شود و به شهر خود بازگردانده نشود.

از آن زمان وفاء قسطنطین حضوری علنی نداشت. او آخرین بار به همراه نیروهای امنیتی و روحانیون مسیحی دیده شد که به «دیر وادی النطرون» در استان البحیره برده می‌شود. از این رو گمانه‌زنی‌های ضد و نقیضی درباره سرنوشت او مطرح شد.

در حالی که برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که کلیسا دستور کشتن او را صادر کرده است، برادرش در سخنان رسانه‌ای کوتاهی در سال ۲۰۰۸ گفت که خواهرش به همراه خانواده در امنیت کامل به سر می‌برد.