فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارش آماری.. ارتش مصر ۱۳مین ارتش قدرتمند جهان و قدرتمند‌ترین ارتش عربی

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  واکنش مصر به سر بریدن ۲۱ قبطی مصری توسط گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در لیبی، با بمباران هوایی که «شدید» توصیف شده، آغاز شد. ارتش مصر اعلام کرد که ده‌ها تن از اعضای این گروه شبه نظامی تندرو را کشت. اما ارتش مصر از اسلحه و توانایی‌های دیگری نیز برخوردار است که نمی‌توان آن را دستکم گرفت.  صعود رتبه ارتش مصر در رده بندی جهانی از زمان جنگ اکتبر ۱۹۷۳ آغاز شد. در این جنگ ارتش مصر موفق شد از کانال سوئز و خط پارلیف عبور کند.

  در جنگ اکتبر ارتش مصر نشان داد که ارتشی قوی است و می‌تواند اسرائیل را شکست دهد.

  ارتش مصر از قدرتمند‌ترین ارتش‌های جهان

  ارتش مصر به پیشرفته‌ترین جنگ افزار‌ها و مهمات نظامی مجهز است به گونه‌ای که در رتبه سیزدهمین ارتش قدرتمند جهان ایستاد. اما در میان ارتش‌های عربی و آفریقایی، مصر رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.  به نوشته سایت «گلوبال فایرپاور» ارتش مصر از لحاظ شمار تانک‌هایی که در اختیار دارد، در رتبه ششم ارتش‌های جهان ایستاده است. مصر ۴۷۶۷ تانک دارد. این کشور همچنین حدود ۱۹هزار خودروی زرهی دارد که از حیث جایگاه سوم جهان را در اختیار گرفته است.

  نیروی زمینی ارتش مصر

  در زمینه نیروی زمینی، ارتش مصر حدود ۴۷۰هزار سرباز و بیش از ۸۰۰هزار سرباز ذخیره دارد. مصر از توان توپخانه‌ای و اتشبار بزرگی نیز برخوردار است. این کشور از لحاظ شمار موشک انداز‌ها که به ۱۴۶۹ می‌رسد، در رتبه سوم جهان ایستاده است. این‌ها علاوه بر سه هزار توپخانه از انواع مختلفی است که ارتش مصر در اختیار دارد.

  نیروی هوایی مصر در رتبه ۸ جهان

  ارتش مصر با در اختیار داشتن ۱۱۰۰فروند هواپیما که ۳۵۸ فروند هجومی، ۳۴۳ روند دفاعی، ۳۹۰ فروند آموزشی و ۲۴۹ باربری هستند، رتبه هشتم را در میان ارتش‌های جهان از لحاظ نیروی هوایی به خود اختصاص داده است. این کشور همچنین با ۲۳۷ شناور، از زیردیایی گرفته تا ناو و قایق‌های جنگی، رتبه هفتم را در میان نیروهای دریایی جهان در اختیار دارد.

  ۴. ۴ میلیارد دلار بودجه نظامی مصر

  ارتش مصر از لحاط بودجه‌ای که در اختیارش قرار می‌گیرد، رتبه ۴۵ در میان ارتش‌های جهان را دارد.  برپایه تحقیقی که دانشکده پژوهش‌های جنگی آمریکا انجام داده، ارتش مصر یکی از نیرومند‌ترین ارتش‌های منطقه است و از زمان انقلاب سال ۱۹۵۲ این کشور، نقشی اصلی در سیاست داخلی ایفا می‌کند. بیشتر روسای جمهوری مصر که از سال ۱۹۴۸ به قدرت رسیدند، از ارتش بودند. ایالات متحده آمریکا تا کنون حدود ۷۰میلیارد دلار برای پشتیبانی از نیروهای مسلح مصر، ارئه داده است. از زمان امضای معاهده صلح میان مصر و اسرائیل موسوم به کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹، آمریکا سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به ارتش مصر کمک ارائه می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران