.
.
.

شورای همکاری خلیج اعمال بند ۷ منشور سازمان ملل در مورد یمن را خواستار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیران خارجه کشورهای خلیج در نشست اضطراری خود در ریاض پایتخت سعودی، خواستار صدور قطعنامه‌ای بر اساس «بند هفتم» منشور سازمان ملل علیه حوثی‌ها، شدند.

به گزارش خبرنگار العربیه در ریاض، شورای همکاری خلیج، از شورای امنیت خواست علیه کسانی که مانع انتقال مسالمت آمیز قدرت در یمن هستند، قطنامه‌ای بر اساس بند هفت منشور سازمان ملل صادر کند.

بند هفت اساسنامه شورای امنیت برای حفظ صلح و امنیت بین المللی اقدامات فوری وعملی از جمله دخالت نظامی را مجاز می‌دارد.

بیانیه شش کشور شورای همکاری خلیج، بار دیگر کودتا توسط گروه حوثی‌ها در یمن را، محکوم کرده و حمایت خود را از مشروعیت در این کشور اعلام کردند.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در بیانیه پایانی نشست خود، گام‌های فوری جامعه جهانی برای تضمین امنیت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن را که تحت بازداشت خانگی قرار دارد و خالد البحاح نخست وزیر او را خواستار شدند.

وزیران خارجه کشورهای همکاری خلیجی، با رد «اعلامیه قانون اساسی» شبه نظامیان حوثی، حمایت خود از تلاش‌های مسالمت آمیز و به دور از خشونت تمامی گروهای یمنی، جهت ادامه روند سیاسی، بر اساس طرح کشورهای خلیجی، را اعلام کردند.

شورای همکاری همچنین خواستار آماده سازی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی و نیز ساختن ارتش، نیروهای امنیتی، و نهادهای دولتی بر اساس ارزش‌های ملی در یمن شدند.

بیانیه شورای همکاری خلیج از اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی خواست، نشستی فوری در سطح وزیران خارجه برگزار و کودتای حوثی‌ها را محکوم کنند.

خالد بن محمد العطیه وزیر خارجه قطر که ریاست نشست کشورهای خلیج را بر عهده داشت، گفت: «ما و جامعه جهانی، بویژه شورای امنیت باید، اقدامات و تصمیمات لازم را جهت جلوگیری از اقدامات غیر قانونی حوثی‌ها انجام دهیم.»