.
.
.

شورای امنیت قطعنامه خروج حوثی ها از قدرت را به رای می گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل روز یکشنبه ۱۵-۲-۲۰۱۵ قطعنامه‌ جدیدی را صادر می‌کند که به موجب آن از حوثی خواسته می‌شود قدرت را ترک کنند و به میز مذاکره با دیگر احزاب سیاسی برگردند.

در متن پیش نویس قطعنامه شورای امنیت آمده است که چنانچه حوثی‌ها به قطعنامه سازمان ملل عمل نکند، با تحریم‌هایی شدیدی از سوی شورای امنیت مواجه خواهند شد.

به گزارش تلویزیون العربیه، بر اساس پیش نویس این قطعنامه از گروه حوثی خواسته می‌شود تمامی افراد مسلح خود را از نهادهای دولتی، پایتخت و دیگر مناطقی که آن‌ها را به کنترل خود در آورده است عقب بکشد و اوضاع امنیتی در پایتخت را به وضعیت عادی خود بازگردانده و نهادهای دولتی و از جمله نهادهای امنیتی را به کنترل دولت بازگردانند.

این قطعنامه بر آزادکردن افراد بازداشت شده و کسانی که در اقامت اجباری به سر می‌برند تاکید کرده و خواهان متوقف شدن تمامی اقدام‌های خصمانه علیه دولت و شهروندان شده است.

کشورهای عربی خلیج خواستار صدور قطعنامه‌ای بر اساس «بند هفتم» منشور سازمان ملل شدند. بند هفتم اساسنامه شورای امنیت برای حفظ صلح و امنیت بین المللی اقدامات فوری وعملی و از جمله دخالت نظامی را مجاز می‌دارد.

کشورهای خلیج معتقدند که تنها این گزینه می تواند جلوی بی‌امنی وبی ثباتی منطقه را، که با کودتای حوثی‌ها علیه مشروعیت دولت در یمن بوجود آمده، بگیرد.

در پیش نویس این قطعنامه ماده‌ای وجود دارد که مقرر می‌دارد در صورتی که این قطعنامه تصویب شود و حوثی‌ها آن را نقض کنند شورای امنیت حق برداشتن گام‌های بیشتر برای ملزم ساختن حوثی‌ها را دارد.

در پیش نویس این قطعنامه: «خروج انصارلله از نهاد‌های کشوری و لشگری، خروج از پایتخت و دیگر مناطق تحت کنترل، آزادی تمام افراد بازداشت شده و محصور در خانه، توقف اقدامات خصمانه علیه ملت و تحویل تمامی سلاح‌ها و ادوات نظامی به ارتش» آمده است.

گفتنی است که‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه نسبت به خطر نابودی یمن و روی آوردن این کشور به جنگ داخلی هشدار داد.