.
.
.

سعد الحریری از حزب الله لبنان خواست قاتلان پدرش را تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحریری، نخست وزیر پیشین لبنان، در سخنرانی بیروت خود، از حزب الله لبنان خواست قاتلان پدرش رفیق الحریری را تحویل دهد. وی در عین حال از اهمیت گفت‌و‌گو با حزب الله سخن گفت و تاکید کرد که دادگاه بین المللی درباره ترور حریری، حکم عادلانه را اعلام خواهد کرد.

به گزارش العربیه، الحریری که به مناسبت دهمین سالگرد ترور پدرش سخنرانی می‌کرد، از حزب الله لبنان خواست، از سوریه عقب نشینی کند. الحریری تاکید کرد که شرط بندی درباره بقای رژیم سوریه به شکست خواهد انجامید.

وی با اشاره به اینکه کشورش بر لبه پرتگاه جنگ قرار دارد، لبنان را منبع میانه روی که ریاض حمایت کننده آن است، برشمرد و افزود که کشور سعودی حمایت کننده سیاسی اعتدال در منطقه است.

الحریری با انتقاد شدید از رئیس جمهور سوریه، بشار اسد را متهم کرد که تندرو‌ها را به این کشور جلب کرد و باعث کشته شدن سوری‌ها و مهاجرت آن‌ها شده است.

وی با اعلام حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی لبنان اظهار داشت: «من تندرو هستم اما درباره خواسته قانونگرایی، نیروهای امنیتی، زندگی با کرامت، آزادی، استقلال و رویای رفیق الحریری.»

رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان، در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ در اثر انفجار بر سر راه کاروانش در بیروت، به همراه ۲۲ تن از همراهانش کشته شد.

مراسم دهمین سالگرد ترور رفیق حریری با حضور شماری از مقامات سیاسی لبنانی از جمله تشکل قوای چهارده آذار و جریان الوطنی الحر به رهبری میشل عون برگزار شد.