فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایتالیا: برای جنگ علیه داعش در لیبی آماده هستیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه ایتالیا روز شنبه ۱۴-۲-۲۰۱۴ از آمادگی کشورش برای جنگیدن گروههای وابسته به داعش در لیبی خبر داد.

  وزیر خارجه گفت: «ایتالیا آماده است که برای مبارزه با «تروریسم» به رهبری سازمان ملل متحد، در لیبی مداخله نظامی کند».

  این در حالی است که مردم لیبی در شهرهای مختلف خواستار تعیین سرلشکر خلیفه حف‌تر به فرماندهی کل نیروهای این کشور برای مقابله با گروه‌های تندرو اسلامی شدند.

  به رغم شرایط نامناسب امنیتی اما شهرهای بنغازی و تبرق، البضاء و مناطقی دیگر روز گذشته شاهد تظاهرات گسترده‌ای به حمایت از ژنرال حف‌تر بوده است.

  این تظاهرات در واکنش به اظهارات برخی از اعضای پارلمان لیبی مبنی بر فشار احزاب اسلامی به واشنگتن برای جلوگیری از تعیین ژنرال حف‌تر به عنوان فرمانده کل ارتش این کشور انجام می‌گیرد.

  نفوذ داعش در مناطق وسیعی‌ای از لیبی، باعث شد که ایتالیا و برخی کشورهای غربی تصمیم بگیرند که برای مبارزه با تروریسم به طرح سازمان ملل برای مقابله با تروریسم اعلام آمادگی کنند.

  جنتیلونی افزود: «اوضاع لیبی که ۲۰۰ مایل دریایی با سواحل ما فاصله دارد، تهدیدی برای صلح در ایتالیا محسوب می‌شود. اخبار نگران کننده‌ای در خصوص حضور داعش در سیرت رسیده است. بنابر این اگر می‌انجیگری سازمان ملل به نتیجه نرسد باید کار بیشتری انجام شود و ما در چارچوب سازمان ملل متحد آماده مبارزه و جنگ با داعش هستیم».

  وی افزود: کلمه جنگیدن در دیپلماسی بسیار چالش برانگیز است. ماموریت‌های سازمان ملل نیز دو نوع ماموریت «حافظ صلح» و یا ماموریت «تحمیل مسلحانه صلح» است.

  کار‌شناسان معتقدند که ایتالیا تلاش دارد که با اعمال فشار به جامعه بین المللی، گام‌های مهمتری بر داشته شود تا سازمان ملل را متقاعد به صدور مجوز و قطعنامه‌ای برای اعزام نیرو به لیبی کند.

  رنتزی نخست وزیر ایتالیا روز پنجشنبه در اجلاس کشورهای عضو اتحایه اروپا گفته بود، این تنها اوکراین نیست که صلح اروپا را تهدید می‌کند بلکه اوضاع اضطراری در لیبی نیز وجود دارد و اگر مداخله نکنیم این منطقه تبدیل به انبار باروت خواهد شد.

  سفارت ایتالیا در طرابلس روز گذشته، به دنبال پیشروی افراطگرایان وابسته به داعش از اتباع خود در لیبی خواست تا هرچه سریع‌تر این کشور را ترک کنند.

  اوضاع در لیبی با گذشت زمان بدترشده و روز گذشته تندروهای وابسته به داعش رادیوی محلی شهر سیرت را اشغال کرده و بخشی از این شهر را به کنترل خود درآوردند.

  شاهدان عینی گفته‌اند که این گروه‌ها سخنان ابوبکر البغدادی رهبر دولت خلافت خود خوانده اسلامی از رادیو پخش کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران