فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدئو.. مسجد اموی بزرگترین نماد تمدن اسلامی به حسینیه تبدیل می‌شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فعالان سوری ویدیویی را در «یوتیوب» پخش کرده اند که نشان می‌دهد، بخشی از مسجد اموی «الجامع الاموی»، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اثر تمدن اسلامی در سوریه به حسینیه‌ای به منظور روضه خوانی و سینه زنی تبدیل شده است.

  این برای نخستین بار در تاریخ سوریه است که چنین اثر مذهبی متعلق به همه مسلمانان، مورد سوء استفاده فرقه‌ گرایانه قرار می‌گیرد. اقدامی که به گفته سوری‌ها توهینی بزرگ علیه همه مسلمانان جهان به ویژه جامعه اهل سنت است که بیش از ۸۰% جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند.

  در این ویدیو یک آخوند روضه خوان با لهجه عامیانه جنوب عراق شعرهایی محلی برای حاضران می خواند که همگی آنان غیر سوری هستند و داستان بریدن سر امام حسین بن علی و قرار دادن آن در سینی طلا و انتقال آن به این مسجد را بازگویی می کند و عده‌ای نیز گریه و زاری می‌کنند.

  مسجد اموی از زمان تاسیس تاکنون یکی از مراکز مهم آموزش و نشر علوم اسلامی از قبیل اللهیات، فلسفه، منطق، زبان عربی، تجوید، قرائت و تفسیر قرآن و دیگر علوم فقهی به شمار می رفته و می رود.

  با توجه به سرشماری سال ۱۹۸۵ در سوریه جمعیت اهل سنت ۸۰٪، علویان ۱۱٪، دروزی‌ها ۳٪، اسماعیلیان ۱٪، مسیحی‌ها ۴.۵٪، و شیعیان دوازده امامی کمتر از نیم درصد هستند با این حال دولت ایران تلاش دارد علویان سوریه را جزو شیعیان قلمداد کند.

  گفتنی است فرقه علویان یا «النصیریون» هنوز از نظر اکثریت علمای فقه اسلامی به ویژه ائمه دانشگاه الازهر به عنوان یکی از فرقه‌های اسلامی به شمار نمی‌آیند.

  مراسم عزاداری و نوحه خوانی به مناسبت «عاشورای حسینی» که ویژه شیعیان است، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در سوریه برگزار شد.

  طبق منابع ویکی پدیا، مسجد جامع اموی مهم‌ترین مسجد سوریه است که در بخش قدیمی شهر دمشق واقع شده‌است. مسجد جامع اموی توسط ولید بن عبدالملک، ششمین خلیفه امویان ساخته شد. بخشی از بنای مسجد جامع اموی دمشق دارای قدمتی بالغ بر ۱۴۰۰ سال است و از جاذبه‌های مهم گردشگری و زیارتی شهر دمشق محسوب می‌شود.

  این مسجد یک سمبل دینی برای سوری‌ها و همه مسلمانان به شمار می‌رود، این مسجد دارای مناره‌ای معروف به «مناره سفید» است.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران