فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عدم توافق شورای امنیت بر سر محکوم کردن حوثی‌ها

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه ۱۲-۱-۲۰۱۵ بدون رسیدن به هر گونه توافق در باره بحران یمن به جلسه خود پایان دادند.

  روز گذشته اعضای شورای امنیت به درخواست کشورهای عربی خلیج جلسه ویژه‌ای را برای یافتن راه مناسب برای یمن تشکیل دادند.

  قرار بود اعضای شورای امنیت «کودتای» حوثی‌ها را محکوم کنند اما طرح محکومیت حوثی‌ها با مخالفت شدید روسیه روبرو شد.

  کشورهای شورای همکاری خلیج از شورای امنیت خواسته بودند که حوثی‌ها را به عنوان مقصر ومسئول اصلی ایجاد بحران در یمن محکوم کند اما مخالفت روسیه از صدور چنین قطعنامه ای از سوی شورای امنیت جلوگیری کرد.

  گفتنی است که تمام اعضای شورای امنیت به جز روسیه، از پیش نویس پیشنهادی کشورهای شورای همکاری خلیج برای محکوم کردن حوثی‌ها استقبال کردند.

  به گزارش العربیه، پس از عدم توافق اعضای شورای امنیت برای محکوم کردن حوثی‌ها، اکنون بریتانیا و اردن طرح پیش نویس قطعنامه جدیدی را به شورای امنیت ارائه دادند که به موجب آن شورای امنیت طی قطعنامه‌ای از طرف‌های سیاسی در یمن بخواهد که در چارچوب طرح شورای همکاری خلیج برای پایان دادن به بحران این کشور عمل کنند.

  در پیش نویس قطعنامه شورای همکاری خلیج که نسخه‌ای از آن به دست العربیه رسیده است، شورای همکاری خلیج بر یکپارچگی و حفظ تمامیت ارضی یمن، استقلال این کشور و دفاع ازحقوق همه شهروندان آن تاکید شده است.

  در پیش نویس همچنین آمده است که تحولات اخیر و کودتای حوثی‌ها امنیت وثبات منطقه را تهدید کرده و روند مسالمت آمیز برای یافتن راه حل سیاسی را از بین می‌برد.

  در همین حال‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: «یمن در برابر چشمان ما در حال نابودی است».

  بان کی مون در پایان سخنانش خواستار اقدامات فوری برای جلوگیری از بروز جنگ داخلی و هرج و مرج در یمن شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران