.
.
.

فرستاده سازمان ملل به یمن: وضعیت بسیار خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمال بن عمر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن برای حل بحران این کشور، روز پنجشنبه ۱۲-۲-۲۰۱۵ گفت که اوضاع در یمن بسیار خطرناک است و این کشور بر لبه پرتگاه قرار گرفته است.

فرستاده سازمان ملل با تاکید بر اینکه سازمان ملل همیشه خواستار یک راه حل سیاسی صلح آمیز برای پایان دادن به بحران‌ها در منطقه است، گفت: «تنها راه برون رفت از بحران در یمن گفت وگو میان طرف‌های درگیر سیاسی است زیرا این کشور به مرحله ورود به جنگ داخلی رسیده است».

به گزارش تلویزیون الحدث، فرستاده سازمان ملل با انتقاد از عملکرد طرف‌های سیاسی در یمن گفت: «همه طرف‌های سیاسی مقصرند و همه در بوجود آوردن این بحران شریکند، زیرا همه آن‌ها مرتکب خطاهای احمقانه‌ای شدند. برخی از این گروه‌ها برای رسیدن به اهدافشان به خشونت متوسل شدند و برخی دیگر با مانورهای سیاسی غلط در رسیدن به راه حل کامل کارشکنی کردند تا اینکه بلاخره اوضاع به این مرحله بحرانی رسید».

جمال بن عمر افزود: «سازمان ملل متحد در چنین شرایطی جز اینکه در اینجا بماند و برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز تلاش کند، چاره دیگری ندارد. زیرا بجز راه حل مسالمت آمیز که از طریق گفت‌و‌گو انجام گیرد، راه دیگری وجود ندارد».

فرستاده ویژه سازمان ملل از همه طرف‌های سیاسی خواست که منافع ملی کشورشان را در اولویت قرار دهند.

جمال بن عمر در باره اعلام «قانون اساسی» حوثی‌ها گفت: «اعلامیه قانون اساسی حوثی «یکجانبه» و هیچ تاثیری بر روند اوضاع در این کشور ندارد. ما از این مرحله گذاشتیم ما اکنون در حال گفت‌و‌گو در باره حل بحران هستیم و گفت‌و‌گو‌ها باید زیر سقف منافع عالی یمن باشد».

فرستاده سازمان ملل افزود: «وضعیت اقتصادی یمن در آستانه فروپاشی است، نوعی بحران سیاسی در قدرت نیز وجود دارد، لذا سازمان ملل یمن را ترک نخواهد کرد. ما تا رسیدن به یک توافق سیاسی ملی که طرح روشنی برای عادی سازی وضعیت ارائه دهد در کنار یمن خواهیم بود».

وی در باره بسته شدن برخی سفارت‌های کشورهای غربی کفت: «امیدوارم این مسئله موقت باشد و با پایان یافتن بحران سیاسی در یمن سفارت خانه‌ها مجددا باز شود».

بن عمر درباره سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز معترضان توسط حوثی‌ها، گفت: «ما با تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز مردم موافقیم و کسی حق ندارد این اعتراضات را با خشونت سرکوب کند».