.
.
.

آغاز گفت‌و‌گو‌های یمن در سایه اختلافات شدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگان احزاب یمنی روز دوشنبه ۹ فوریه، در مصاحبه با تلویزیون العربیه اظهار داشتند که تنها به شرط لغو «اعلامیه قانون اساسی» حوثی‌ها، وارد گفت‌و‌گو با این گروه شده‌اند.

این در حالی است که گروه حوثی‌ها تاکید می‌کنند که گفت‌و‌گو‌ها بر اساس «اعلامیه قانون اساسی» که روز پنچ شنبه گذشته منتشر کردند، خواهد بود.

به گزارش العربیه، جلسه نخست که امروز دوشنبه، با حضور بن عمر در صنعا پایتخت یمن آغاز شد، با کناره گیری نمایندگان حزب «الناصری» از گفت‌و‌گو‌ها همراه بود. نماینده حوثی‌ها در مذاکرات، نماینده حزب الناصری را تهدید کرد که نوبت او هم خواهد رسید.

کناره گیری حزب الناصری تنها پس از پنج دقیقه از آغاز گفت‌و‌گو‌ها اتفاق افتاد. حزب الناصری در ابتدای جلسه شرط کرد که زمانی گفت‌و‌گو را می‌پذیرد که حوثی‌ها، اعلامیه قانون اساسی را لغو کنند.

نماینده حوثی‌ها با شنیدن این گفته، در حضور نماینده سازمان ملل تهدید کرد در آینده نزدیک، اقداماتی را علیه کسانی که از این جلسه کناره گیری می‌کنند، انجام خواهند داد.

عبدالله نعمان نماینده حزب ناصری پس از شنیدن این گفته کناره گیری حزبش را از گفت‌و‌گو‌ها اعلام کرد و افزود: «تاکنون هیچ ضمانتی درباره عدم برخورد با معترضان داده نشده است. این جلسه پوششی بر کودتای حوثی‌ها علیه مشروعیت به شمار می‌آید و ما آن را نمی‌پذیریم.»

حوثی‌ها زمانی حضور در این گفت‌و‌گو را پذیرفتند که کودتای آن‌ها علیه دولت یمن، با محکومیت‌های داخلی و خارجی زیادی روبرو شد.

گروه حوثی‌ها، روز پنجشنبه گذشته، پارلمان یمن را منحل و «اعلامیه قانون اساسی» خود را منتشر کردند که بر اساس آن، این کشور برای دو سال به وسیله شورای ریاستی اداره شود.