فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مردم یمن علیه کودتای حوثی‌ها به تظاهرات پرداختند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خبرنگار شبکه «العربیه» در یمن روز یکشنبه ۸ فوریه از تظاهرات مردم صنعا و برخی دیگر از شهرهای این کشور، علیه کودتای گروه شبه نظامی حوثی و اعلامیه قانون اساسی آن‌ها خبر داد.

  شبه نظامیان حوثی در واکنش به این تظاهرات به سمت معترضان تیراندازی کردند و به بازداشت شماری از جوانان در نزدیکی دانشگاه صنعا پرداختند. پیش از این، بر اثر انفجار یک بمب در برابر کاخ ریاست جمهوری دو نفر زخمی شدند.

  علاوه بر تظاهرات شمار زیادی از جوانان در برابر دانشگاه صنعا، هزاران نفر از مردم یمن در مخالفت با کودتای حوثی‌ها، در خیابان‌های اصلی پایتخت یمن به تظاهرات پرداختند.

  بر اساس این گزارش، مردم شهرهای تعز، اب و الحدیده نیز تظاهرات گسترده‌ای علیه اعلامیه قانون اساسی که روز پنج شنبه توسط حوثی‌ها منتشر شد، برگزار کردند.

  گروه حوثی روز جمعه گذشته،، با صدور آنچه که «اعلامیه قانون اساسی»، نام نهادند، پارلمان یمن را منحل و قدرت را در این کشور به طور کامل به دست گرفتند.

  سازمان ملل، آمریکا و چند کشور عربی از جمله شورای همکاری خلیجی با صدور بیانیه‌هایی نسبت به کودتای حوثی‌ها در یمن ابراز نگرانی کرده‌اند.

  از سوی دیگر، جمال بن عمر نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور یمن، پس از ورود به صنعا نسبت به اعلامیه قانون اساسی حوثی‌ها ابراز نگرانی کرده و همه گروه‌ها را به پایبندی در مذاکرات و توافق ملی فراخواند.

  بن عمر قرار است با کمیته انقلابی، و رهبران احزاب و تشکلات سیاسی جهت ایجاد راه حلی برای برون رفت از این بحران، ملاقات کند.

  در همین حال «کمیته انقلابی» وابسته به حوثی‌ها که رهبری آن را محمد الحوثی بر عهده دارد، با صدور بخشنامه‌هایی به عزل و نصب مقامات جدید یمنی پرداخت.

  در مهم‌ترین تغییرات بوجود آمده، این کمیته سرلشکر محمود الصبیحی به عنوان سرپرست وزارت دفاع و سرلشکر الرویشان را سرپرست وزارت کشور تعیین کرد.

  گروه حوثی روز جمعه، پس از تسلط کامل بر بخشهای مختلف این کشور، با صدور «اعلامیه قانون اساسی»، پارلمان را منحل و تشکیل مجلسی با ۵۵۱ عضو را اعلام کردند، تا این مجلس در آینده، شورای پنج نفرهای را برای اداره کشور انتخاب کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران