.
.
.

جزئیاتی در باره محمد علی حوثی حاکم جدید یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از کودتای گروه حوثی‌ها علیه دولت صنعا و به دست گرفتن کامل قدرت در یمن، فردی به نام محمد علی عبدالکریم الحوثی به عنوان رئیس دوره انتقالی برای دو سال آینده و حاکم این کشور معرفی شد.

به گزارش العربیه، وی، از خانواده عبدالملک الحوثی رهبر گروه حوثی‌ها است و یکی از نزدیکان او به شمار می‌رود.

نام محمد علی عبدالکریم الحوثی اولین بار در لیست کمیته موسوم به «نظارت انقلابی» که حوثی‌ها آن را پس از کنترل صنعا در سپتامبر گذشته تشکیل دادند، شنیده شد.

این کمیته به رهبری وی، شماری از مقامات دولتی یمن را به اتهام فساد برکنار کرد. همچنین برخی از آن‌ها را به دادگاه‌ها فرستاد و علیه مقاماتی که به خارج پناه برده‌اند، حکم صادر کرد.

برخی منابع حوثی‌ها می‌گویند که حاکم جدید یمن، در شش جنگی که میان دولت و گروه حوثی‌ها در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ درگرفته بود، او نزد نیروهای امنیتی این کشور در بازداشت به سر می‌برد.

وزیر دفاع پیوستن به انقلاب را رد کرد

در همین حال، منابع مطلع از صنعا روز شنبه ۷ فوریه گزارش دادند که حوثی‌ها نشستی را پشت درهای بسته با رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی و در راس آن‌ها سرلشکر محمد محمود الصبیحی وزیر دفاع دولت مستعفی، در صنعا آغاز کرده‌اند.

بر اساس همین گزارش‌ها، الصبیحی پیشنهاد حوثی‌ها برای پیوستن به شورای ریاستی را نپذیرفته است. برخی گزارش‌ها به نقل از الصبیحی گفته‌اند که شبه نظامیان حوثی او را به زور از منزلش جهت حضور در جلسه انتقال داده‌اند.

به گفته الصبیحی، او نمی‌دانست که شبه نظامیان، وی را به کجا منتقل می‌کردند. وزیر دفاع دولت مستعفی یمن، پیش‌تر در اظهاراتی، اعلامیه قانون اساسی حوثی‌ها را رد کرده است.