.
.
.

شورای همکاری خلیج کودتای حوثی‌ها در یمن را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای کشورهای همکاری خلیجی روز شنبه ۷ فوریه، در بیانیه‌ای اقدام حوثی ها در منحل کردن پارلمان یمن و به دست گرفتن این کشور را محکوم و آن را «کودتا علیه مشروعیت» توصیف کردند.

به گزارش العربیه، شورای همکاری خلیج در واکنش به اعلامیه قانون اساسی که از سوی گروه حوثی‌ها منتشر شد، آن را کودتا علیه مشروعیت دولت یمن و اقدامی خطرناک تلقی کرد.

بیانیه شورای همکاری خلیجی، انقلاب حوثی‌ها را، اقدامی خطرناک، و غیرقابل قبول به شمار آورد. بر اساس این بیانیه اقدام حوثی‌ها، امنیت و ثبات در یمن و منطقه را به خطر می‌اندازد.

در این بیانیه آمده است که شورای همکاری، تمامی اقدامات لازم را برای حمایت از منافع خود در یمن اتخاذ خواهد کرد چرا که به گفته بیانیه، انقلاب حوثی سرانجامی جز خشونت و درگیریهای خونین در این کشور نخواهد داشت.

گروه حوثی روز گذشته، پس از تسلط کامل بر بخش‌های مختلف این کشور، با صدور «اعلامیه قانون اساسی»، پارلمان را منحل و تشکیل مجلسی با ۵۵۱ عضو را اعلام کردند، تا این مجلس در آینده، شورای پنج نفره‌ای را برای اداره کشور انتخاب کند.

شورای همکاری خلیجی در بیانیه امروز خود، از جامعه بین المللی خواست انقلاب گروه حوثی‌ها در یمن را محکوم و اقدامات آن را در این کشور، به رسمیت نشناسد. این بیانیه همچنین شورای امنیت را به واکنش سریع جهت اجرای قطعنامه‌های مربوط به یمن فراخواند.

بیانیه شورای شش کشور عربی، از شورای امنیت خواست با صدور قطعنامه‌هایی به کودتای حوثی‌ها در یمن پایان دهد.

شش کشور شورای همکاری خلیج عبارتند از: سعودی، بحرین، امارات، کویت، عمان و قطر.