.
.
.

امارات دلایل تعلیق مشارکتش در ائتلاف علیه داعش را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی روز جمعه ۶-۲-۲۰۱۵ اعلام کرد، دلایل به تعلیق درآوردن مشارکتش در جنگ علیه داعش تنها به مسئله بیم از به اسارت درآمدن خلبان‌هایش مانند خلبان اردنی که توسط داعش سوزانده شد، محدود نمی‌شود بلکه این جزئی از همه مسائل دیگر است.

روزنامه «الاتحاد» در شماره روز جمعه ۶ فوریه به نقل از مقام‌های اماراتی، نوشت، یکی ازمهم‌ترین دلایلی که باعث به تعلیق درآمدن مشارکت این کشوردر عملیات نظامی ائتلاف علیه داعش شد، عدم پایبندی کشورهای ائتلاف به طرح تسلیح عشایر سنی استان انبار برای مقابله با داعش است.

به نوشته این روزنامه، مسئولان امارات متحده عربی معتقدند که بدون تجهیز عشایر سنی عراق به سلاح‌های پیشرفته، شکست داعش در عراق امکان پذیر نیست.

یک مقام ارشد آمریکایی، روز چهارشنبه اعلام کرد، امارات به عنوان یکی از متحدان عربی مهم در ائتلاف جهانی مبارزه علیه «تروریسم»، از آواخر دسامبر گذشته و در پی اسیر شدن «معاذ الکساسبه» خلبان اردنی که سه‌شنبه گذشته توسط گروه داعش زنده زنده سوزانده شد، حملات هوایی خود علیه این گروه تروریستی را به حالت تعلیق درآورده است.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به روزنامه نیویورک تایمز گفت: «امارات عربی متحده حملات هوایی خود را اندکی پس از حادثه به اسارات گرفتن خلبان اردنی در روز ۲۴ دسامبر گذشته به تعلیق درآورد».

طبق گفته این مقام آمریکایی، امارات که بیم آن را دارد که خلبانان این کشور دچار سرنوشتی مشابه خلبان اردنی شوند، حملات هوایی نیروهای خود را به تعلیق درآورده است.

این در حالی است که به نوشته روزنامه «الاتحاد» دولت امارات بدون اینکه توضیحی در باره صحت یا سقم خبر روزنامه نیویورک تایمز بدهد، اعلام کرد، با توجه به اینکه منبع خبر از فردی نا‌شناس گرفته شده بنابرین فاقد اعتبار است.

امارات عربی متحده علاوه بر پافشاری بر مسئله تجهیز تسلیحاتی عشایز سنی عراق، خواستار استقرار هواپیماهای آمریکایی «اوسپری وی -۲۲» برای عملیات شناسایی و نجات در شمال عراق شده است. امارات اعلام کرده، خلبانان این کشور تا زمانی ‌که واشنگتن هواپیماهای اوسپری را در شمال عراق مستقر نکرده است در این عملیات شرکت نخواهند کرد.

روز شنبه ایالات متحده اعلام کرد كه هواپیماهای عملیات شناسایی و نجات خلبانان را در شمال عراق مستقر کرده است.

دولت امارات به جنگنده‌های آمریکایی اجازه داده است از پایگاه‌های هوایی خود علیه داعش استفاده کند. به همین دلیل از نظر واشینگتن امارات همچنان شریک مهمی در ائتلاف جهانی مبارزه با «تروریسم» به شمار می‌رود.