فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عبادی: بازپسگیری موصل از داعش نزدیک است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، روز جمعه ۶-۲-۲۰۱۵ در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین گفت، ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه به کمک ائتلاف بین المللی برای بازپسگیری شهر موصل با کمترین تلفات ممکن در میان غیرنظامیان ساکن در این شهر هماهنگی می‌کنند.

  عبادی در این کنفرانس از جامعه بین المللی خواست تا برای آموزش نیروهای عراقی برای برخورد با شرایط و اوضاع امنیتی مرحله پس از خروج گروه‌های «تروریستی» از شهر موصل به این کشور کمک کنند.

  نخست وزیر عراق در این سفر با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و رهبران و مقامات بلندپایه این کشور درباره افق‌های همکاری مشترک در مبارزه با داعش، آموزش و تجهیز تسلیحاتی نیروهای عراقی، تقویت مبادلات تجاری، استفاده از تجارب اقتصادی آلمان در زمینه‌های اقتصادی و چگونگی مقابله با بحران‌های مالی ناشی از پایین آمدن قیمت نفت گفت‌و‌گو کرد.

  آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پیش از در پیام هفتگی خود که معمولا روزهای شنبه هر هفته خطاب به هموطنانش بیان می‌کند در باره مسائلی که در جریان سفر عبادی به برلین با وی درمیان خواهد گذاشت، گفت: «با می‌ه‌مان عراقی خود، ساز و کارهای بهبود کار و فعالیت مشترک میان همه طیف‌های جامعه عراق را به منظور تبیین موضع این کشور به شکلی بهتر و یکپارچه‌تر بررسی خواهیم کرد.»

  وی افزود: «ما همچنین راه‌های مقابله با گروه داعش و پایان دادن به اختلافات فرقه‌ای و حفظ یکپارچگی عراق تلاش خواهیم کرد».

  گفتنی است آلمان تعدادی مستشار نظامی به منظور آموزش نیروهای پیشمرگه برای جنگ با ا داعش به منطقه کردستان عراق اعزام کرده است.

  عبادی روز پنجشنبه اعلام کرد، قانون منع رفت و آمد در بغداد که از حدود ده سال پیش در پایتخت این کشور به اجرا گذاشته شده بود، روز شنبه ۷ فوریه لغو خواهد شد. نخست وزیر عراق همچنین گفت دستور داد که محدودیت‌های امنیتی را در چهار منطقه در بغداد از میان بردارند تا زندگی در این شهر به شکل طبیعی بازگردد.

  قانون منع رفت و آمد در بغداد از زمان اشغال عراق توسط آمریکا و سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳، به اجرا گذاشته شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران