فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سقوط شدید ارزش پول سوریه در مقابل دلار

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  همزمان با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه اقتصادی از سوی رژیم سوریه، ارزش پول این کشور به شدت کاهش یافته و برای اولین بار ظرف یک سال و نیم گذشته، یک دلار آمریکا با ۲۳۰ هزار لیره سوریه خرید و فروش شده است.

  به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، جنگ و کاهش شدید تولید که به یک چهارم پیش از بحران رسیده است، و نیز از دست دادن چاههای نفتی، به بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای در سوریه تبدیل شده است.

  برخی تحلیگران، تحریم‌های بین المللی علیه روسیه، و ایران را یکی از عوامل موثر در بحران اقتصادی سوریه به شمار می‌آورند. ظرف چهار سال گذشته، گزارش‌های زیادی مبنی بر کمک‌های نظامی و اقتصادی تهران و مسکو به بشار اسد منتشر شده است.

  ایران و روسیه که حمایت کنندگان اصلی دولت سوریه به شمار می‌روند، به دلیل تحریم‌های اعمال شده بین المللی، کمک‌های خود را به رژیم اسد کاهش داده‌اند. این اقدام تاثر منفی بر ارزش لیره سوریه داشته است.

  ادیب می‌اله رئیس بانک مرکزی سوریه، در اظهارتی عجیب، و برای فرار از رویارویی بحران اقتصادی کشورش، بازار لبنان را به دست داشتن در این مورد متهم و تهدید کرد که کشورش برای جلوگیری از سقوط بیشتر لیره، در بازار لبنان دخالت خواهد کرد.

  تحلگیران اقتصادی بر این باورند که تزریق ارز خارجی به بازار سوریه، بی‌تاثیر خواهد بود چرا که این کشور با شرایط دشوار جنگی و اقتصادی بی‌سابقه‌ای روبرو شده است. این تحلیگران نسبت به فروپاشی اقتصادی هشدار داده‌اند.

  تبلیغات