فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توضیح خبر کشته شدن ‌قایقران‌ ایرانی در اثر شلیک پلیس ترکمنستان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  معاون مجلس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیحاتی را درباره خبر شلیک پلیس ترکمنستان به سوی قایقرانان ایرانی در دریای خزر ارایه کرد.

  به گزارش سایت «خانه ملت» به نقل از معاون مجلس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای حادثه اخیر، سه خبر مبنی بر تیراندازی، ‌ غرق یک قایق و کشته شدن یک هموطن منتشر شد که هر سه خبر تکذیب می‌شود؛ نه کشته‌ای وجود داشته‌، نه قایقی غرق شده و نه تیراندازی صورت گرفته است.

  بر اساس این گزارش، حسن قشقاوی با اشاره به اینکه «در سال‌های اخیر هیچ هموطنی به دلیل برخورد مرزی میان ایران و ترکمنستان کشته نشده است»، گفت: روابط ایران و ترکمنستان، خوب و دوستانه است؛ موافقت‌نامه انتقال محکومین میان دو کشور هم در سفر اخیر من به عشق آباد پاراف شده و امیدواریم به زودی در سفر دکتر روحانی به آن کشور امضا شود.

  معاون امور مجلس وزارت خارجه ایران افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه مقرر خواهد شد سه مکانیزم در خصوص زندانیان پیگیری شود؛ استرداد مجرمین، معاضدت قضایی در امور مدنی و کیفری و انتقال محکومین که این موافقت‌نامه به طرف ترکمنی داده شده و اکنون در حال مذاکره هستیم.

  ۲۸۰زندانی ایرانی در تزکمنستان

  قشقاوی تعداد زندانیان ایرانی در زندان‌های جمهوری ترکمنستان را حدود۲۸۰ نفر اعلام کرد که به گفته وی ۳۵ نفر از آن‌ها نیز در ماه گذشته آزاد شدند؛ ایران نیز در مقابل، ۲ زندانی ترکمنستانی را آزاد کرده است.

  این مسئول ایرانی خبر مندرج در برخی رسانه‌ها مبنی بر شلیک پلیس ترکمنستان به سوی قایقرانان ایرانی و کشته شدن یک نفر را قویاً رد کرد و ضمن انتقاد از آنچه «برخی اخبار نادرست در این خصوص» نامید، عنوان کرد که «اتفاقی که رسانه‌ای شد مربوط به آبان ماه است و اصلا به آن صورتی که در برخی رسانه‌ها مطرح شد، نیست و متاسفانه رسانه‌های بیگانه با استناد به خبر رسانه‌های داخلی، تحلیل‌های زیادی در این خصوص داشتند در حالیکه خبر از پایه و اساس، نادرست بود».

  این مقام ایرانی اما روایتی که از نظر مقامات این کشور «درست» باشد را گزارش نکرد، وی تنها با بیان اینکه وزارت خارجه ایران هیچگاه دستگیری‌های مرزی را تکذیب نکرده است، توضیح داد: به دلیل خصلت مرزهای دریایی و زمینی، عبورهای غیرمجاز و ورود به آبهای سرزمینی دیگران اتفاقاتی طبیعی و عادی است که حتی شاید مواردی روزانه اتفاق بیفتد؛ اما بخشهایی از چنین اتفاقاتی در قالب تفاهم‌نامه میان گاردهای مرزی دو کشور قابل حل است و اگر به بازداشت تبدیل شود، وزارت امور خارجه برای آزادی آن‌ها وارد موضوع خواهد شد.

  قشقاوی ادامه داد: رفتار خشونت آمیز پلیس ترکمنستان را نه رد می‌کنیم نه تایید؛ باید گزارش دقیق ارائه شود زیرا گزارشی درباره این مورد اخیر که پلیس ترکمن قبل از هر هشدار و اخطاری شلیک کرده است، به دست ما نرسیده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران