.
.
.

از آغاز جنگ داعش در کردستان عراق هزار پیشمرگه کشته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع رسمی در وزارت پیشمرگه کردستان عراق روز چهارشنبه ۴-۲-۲۰۱۵ اعلام کرد، از زمان آغاز حملات گسترده گروه «تروریستی» داعش در نهم ژوئن 2014 به مناطق اقلیم کردستان تا سوم فوریه 2015 نزدیک به یک هزار پیشمرگه کشته شده‌اند.

جبار یاور، دبیر کل وزارت پیشمرگه در اقلیم کردستان شمال عراق، در یک کنفرانس مطبوعاتی در باره رویارویی بین پیشمرگه و داعش، گفت: «۹۹۹ تن از نیروهای پیشمرگه از ماه ژوئن سال گذشته تا سوم فوریه در درگیری با داعش کشته شدند».

وی گفت طی این درگیری‌های چند ماهه بیش از ۴۵۶۸ تن از افراد پیشمرگه زخمی شده و حدود ۳۰ پیشمرگه نیز ناپدید شدند.

دبیرکل وزارت پیشمرگه، افزود: «برخی از این افراد جراحات سطحی داشتند که در بیمارستان‌های منطقه معالجه شدند اما شماری از آن‌ها که اوضاع جسمی آن‌ها بسیار وخیم بود به مراکز درمانی خارج از کشور انتقال یافتند. اکنون وضعیت جسمانی آن‌ها بهبود یافته است».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیشمرگه‌ها در باره سرنوشت مفقودین با داعش گفت‌و‌گو خواهند کرد یا نه، گفت: «داعش هیچگونه احترامی برای گفت‌و‌گو، مذاکره یا احترام به حقوق بشر قائل نیست. لذا ما با احتیاط با این مسئله برخورد می‌کنیم و اکنون به طور یک جانبه با امکانات محدودی که داریم در باره سرنوشت پیشمرگه‌هایی که مفقود شدند، بررسی و تحقیق می‌کنیم».

گروه داعش در ۲ ژوئن ۲۰۱۴ با حمله گسترده به شمالعراق مناطق وسیعی از جمله موصل دومین شهر عراق را به کنترل درآورد. پس از آن مناطق کردنشین را هدف حملات خود قرار داد. اما با مقاومت پیشمرگه‌های کرد، ارتش عراق و نیروهای ائتلاف از پیشروی این گروه تروریستی جلوگیری شد.

به دنبال این تحولات بود که جامعه بین المللی تصمیم گرفت علیه داعش اقدام کند. این تصمیم با برگزاری کنفرانس پاریس در روز دوشنبه ۱۴ سبتامبر با حضور نمایندگانی از کشورهای شورای همکاری خلیج، مصر، ترکیه، برخی کشورهای اروپایی و آمریکا برگزار شد و نقش هر کدام از کشورهای شرکت کننده در جنگ علیه داعش، تعیین و بررسی شد.

چند روز بعد ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا حملات خود را علیه داعش در عراق و سوریه آغاز کرد. با شدت گرفتن حملات ائتلاف بین المللی و مجهز کردن کرد‌ها به اسلحه پیشرفته کم کم گروه داعش مناطقی که اشغال کرده بود از جمله «عین العرب» کوبانی را از دست داد.