.
.
.

اردن ساجده الریشاوی و زیاد کربولی را اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات اردنی در واکنش به سوزاندن خلبان اردنی از سوی گروه داعش، بامداد روز چهارشنبه ۴-۲-۲۰۱۵ ساجده الریشاوی و زیاد الکربولی دو تن از محکومین به حملات تروریستی در این کشور را اعدام کردند.

اجرای حکم اعدام این دو محکوم ساعاتی پس از انتشار ویدیوی سوزاندن معاذ الکساسبه، خلبان اردنی توسط داعش صورت می‌گیرد.

وزارت کشور اردن، در بیانیه‌ای اعلام کرد، حکم اعدام الریشاوی و الکربولی در اولین ساعات بامداد امروز چهارشنبه به اجرا درآمد و هر دو به دار آویخته شدند.

روز گذشته یک منبع امنیتی اردنی اعلام کرد که حکم اعدام الریشاوی بامداد چهارشنبه اجرا می‌شود. ریشاوی قرار بود با الکساسبه مبادله شود. اعدام این دو محکوم به عنوان اولین واکنش عملی مقامات دولتی اردن نسبت به کشتن کساسبه است که موجی از خشم را در این کشور به همراه داشته است.

انتظار می‌رود در روز‌های آینده اعدام‌های بیشتری از سوی دولت اردن علیه «تروریست‌های» محکوم در این کشور اجرا شود.

دولت اردن روز سه شنبه تهدید کرد که به شدت با گروه‌های «تروریستی» و حامیان آن‌ها برخورد خواهد کرد.

ساجده عطروس الریشاوی که به دلیل نقش داشتن در بمب‌گذاری در شهر امان، پایتخت اردن در سال ۲۰۰۵ به مجازات اعدام محکوم شده بود یکی از دو اعدامی بود. در آن بمبگذاری‌ ۶۰ نفر کشته شدند. داعش خواستار آزادی ریشاوی شده بود.

اعدامی دیگر «زیاد کاربولی» یکی از وابستگاه به القاعده، و مانند الریشاوی عراقی الاصل بود. کاربولی به کشتن چندین راننده و سرقت کامیون‌های آن‌ها برای القاعده محکوم شده بود.

ملک عبدالله پادشاه اردن از معاذ کساسبه به عنوان یک قهرمان یاد کرده و گفته است که اردن باید در این شرایط دشوار «متحد باشد.»

ملک عبدالله گفت که ستوان کساسبه در دفاع از اعتقادات و میهنش جان باخت. وزارت دفاع اردن در بیانیه اعلام کرد، خون خلبان کساسبه بیهوده ریخته نشده و نیروهای مسلح اردن انتقام خون این خلبان را از قاتلانش خواهند گرفت .