.
.
.

کارشناس اسلحه شیمیایی داعش در عراق کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حمله روز شنبه ۲۴ ژانویه هواپیماهای جنگی ائتلاف بین المللی علیه مواضع داعش، متخصص و کار‌شناس سلاح‌های شیمیایی داعش که از سال ۲۰۰۵ به آن‌ها پیوسته بود، کشته شد. این کار‌شناس تا پیش از پیوستن به گروه داعش به مدت ۱۵ سال در کارخانه‌های تولید سلاح شیمیایی ارتش صدام حسین در استان المثنی عراق خدمت می‌کرده است.

در بیانیه نظامی ائتلاف آمده است: «ابو مالک» مهندس سلاح‌های شیمیایی داعش در حمله هواپیماهای ائتلاف به مواضع این گروه در نزدیکی شهر موصل به قتل رسید «.

به گفته مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، ابومالک در تاسیسات تولید سلاح شیمیایی ارتش صدام حسین کار می‌کرد که در سال ۲۰۰۵ به یک گروه وابسته به القاعده پیوست که پس از آن تغییر موضع داد و به گروه تندروی» خلافت اسلامی «پیوست.

به گفته مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، مرگ این کار‌شناس ممکن است موقتا برنامه تولید سلاح شیمیایی داعش را به عقب بیاندازد یا کل این برنامه را برای مدتی طولانی مختل سازد.

پیش از این مقامات آمریکایی از ابومالک به عنوان مهره مهمی در داعش اسمی نبرده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نظر نمی‌رسد که داعش زرادخانه شیمیایی بزرگی در اختیار داشته باشد. اما پیش از این ادعاهایی وجود داشته که جهادی‌ها از گازکلر به عنوان سلاح استفاده کرده‌اند. گازکلر گازی شوک آور است و درجه کشندگی گازهای اعصاب را ندارد.

یک مقام وزارت دفاع عراق گفت:" ابومالک که به اسم صالح جاسم فلاح السباوی نیز شناخته می‌شود، در عملیات ساخت سلاح شیمیایی برای القاعده در عراق دست داشته است. القاعده در آنموقع قصد داشت با این سلاح‌ها به موصل حمله کند ".

این مقام مسئول وزارت دفاع به شرط عدم افشای هویتش گفت:» با توجه به تحصیلات و تجربیاتی که ابومالک داشت می‌توان حدس زد که وی توانایی تولید این نوع سلاح مرگبار شیمیایی را داشت «.

وی افزود ما می‌دانیم که داعش مایل به تولید یا به دست آوردن این نوع سلاح است اما مطمئن نیستیم که در حال حاضر این نوع سلاح را در اختیار دارد یا خیر.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از ماه اوت سال گذشته تاکنون بیش از ۲۰۰۰ حمله هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه انجام داده است. برخی از این حملات رهبران کلیدی این گروه تندرو را هدف قرار داده است.