.
.
.

اردن: داعش نیت بدی درباره خلبان ما دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اردن روز جمعه ۳۰ ژانویه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه دولت اسلامی (داعش) درباره آزادی معاذ الکساسبه جدی نیست و نیت بدی دارد.

به گزارش العربیه، عبدالله النسور نخست وزیر اردن در گفت‌و‌گو با شماری از نمایندگان پارلمان این کشور، آن‌ها را درباره آخرین نتایج مذاکرات با داعش درباره آزادی خلبان اردنی، آگاه کرد.

دولت و پارلمان اردن در بیانیه‌ای مشترک، گفته‌اند که داعش در دادن تضمین درباره زنده بودن خلبان الکساسبه تعلل می‌کند. اردن مبادله ساجده الریشاوی زن محکوم به اعدام و خلبان این کشور را پذیرفته اما پیش از آن خواستار دادن ضمانت‌هایی درباره سلامتی معاذ الکساسبه شده است.

در بیانیه اردن آمده است که گروه داعش، به دنبال ایجاد فتنه و ناامنی در اردن، در این شرایط حساس است. این بیانیه از مردم و مقامات این کشور خواست از موضع رسمی و مردمی اردن در موضوع خلبان دستگیر شده این کشور در نزد داعش حمایت کنند.

گروه داعش، شرط آزادی خلبان اردنی به اسارت گرفته شده و دومین گروگان ژاپنی را، آزادی ساجده الریشاوی اعلام کرده است. این گروه روز چهارشنبه بار دیگر تهدید کرد که اگر دولت اردن تا عصر روز پنجشنبه (روز گذشته)، ساجده الریشاوی را در مرز ترکیه تحویل ندهد، معاذ الکاسبه، خلبان اردنی را خواهد کشت.

مذاکره کننده اردنی با داعش، به احتیاط و برآورده کردن شرایط گفت‌و‌گو در روند گفت‌و‌گو‌ها با داعش فرخواند. وی اقدامات این گروه را «تحریک آمیز» توصیف کرد.

ساجده الریشاوی در سال ۲۰۰۵ در یک عملیات تروریستی که هتل‌هایی در عمان پایتخت اردن را هدف قرار داد، شرکت کرده بود. این عملیات تروریستی به کشته شدن ۶۲ نفر انجامید. بیانیه مشترک دولت و پارلمان اردن با یاد خاطره قربانیان حادثه ۲۰۰۵، این عملیات تروریستی را محکوم کرد.