.
.
.

شورای امنیت حمله به هتلى در پایتخت لیبی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد چهارشنبه ۲۸-۱-۲۰۱۵ حمله «تروریستی» به هتل محل اقامت اتباع خارجى در طرابلس، لیبی را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه‌ای که به اتفاق آرا، اعضای شورای امنیت صادر شد، شورا ضمن محکوم کردن این حمله « تروریستی» به هتل محل اقامت برخی دیپلمات‌های خارجی در طرابلس و تسلیت به خانواده‌های قربانیان، خواستار دستگیری عاملان این حمله و تحویل آن‌ها به دادگاه شد.

شورای امنیت همچنین از همه گروه‌های سیاسی در لیبی خواست تا با سازمان ملل متحد همکاری کنند تا بتوانند از راه توافق سیاسی بر چالش‌های امنیتی وسیاسی این کشور فایق آیند.

روز دوشنبه شبه‌نظامیان به هتلی در پایتخت لیبی طرابلس حمله کرده‌اند که اتباع خارجی در آن اقامت دارند. در این حمله دست‌کم ۹ نفر کشته شده‌اند که پنج نفر از آن‌ها خارجی هستند. از میان کشته شدگان یک آمریکایی، یک فرانسوی و سه تن از مردم آسیا دیده می‌شوند.

منابع امنیتی لیبی گفته‌اند که این هتل چند روز پیش یک پیام تهدید‌آمیز دریافت کرده بود. نیروهای امنیتی لیبی شامگاه دوشنبه اعلام کردند که پس از کشته شدن مهاجمان درگیری در هتل پایان یافت.

به گزارش تلویریون العربیه به نقل از منابع امنیتی لیبی روز گذشته افراد مسلح به هتل «کورینتیا» در طرابلس حمله کرده‌اند و در قسمت پذیرش هتل تیراندازی کرده‌اند. یک خودرو بمب‌گذاری‌شده هم بیرون هتل منفجر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که برخی از این مهاجمان، حمله انتحاری کرده‌اند و در بین کشته شدگان، افراد غیر لیبیایی مشاهده شده است.

گروه داعش از طریق حساب توئی‌تر خود، این حمله تروریستی را به عهده گرفته است. این گروه ادعا کرده که حمله به هتل کورینتیا را در تلافی مرگ ابو انس لیبی انجام داده است.

ابو انس لیبی که به دست‌داشتن در بمب‌گذاری در دو سفارتخانه آمریکا در شرق آفریقا در سال ۱۹۹۸ میلادی متهم بود، روز دوم ژانویه چند روز پیش از آنکه دادگاه محاکمه‌اش آغاز شود، در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.

پیش‌تر شاخه‌ای از گروه داعش در شهر درنا، واقع در شرق لیبی اعلام حضور کرده بود. گروهی در آن شهر به طور علنی با ابوبکر بغدادی، رهبر دولت خودخوانده اسلامی، اعلام بیعت کرد.

هتل «کورینتیا» به اقامت دیپلمات‌ها و مقام‌های دولتی خارجی معروف است. از جمله مثلا اداره ویژه سازمان ملل برای حمایت از لیبی، چندین کارگاه آموزشی در این هتل برگزار کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با وجود تایید کشته‌شدن یک شهروند آن کشور، جزئیات بیشتری ارائه نداده ولی گفته می‌شود که او یک پیمان‌کار امنیتی بوده است. دولت فرانسه هم کشته‌شدن یک شهروندش را تایید کرده است.

فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، حمله به این هتل مجلل را محکوم کرده و آن را «یک اقدام تروریستی» دیگر خوانده است که به تلاش‌ها برای برقراری صلح و ثبات در لیبی ضربه می‌زند.

گفتنی است که پس از سقوط معمر قذافی در اکتبر ۲۰۱۱، گروه‌های شبه ‌نظامی اسلامی با خط مشی فکری متفاونی هر یک در بخش‌هایی از این کشور قدرت گرفته‌اند. حکومت موقت پس از انقلاب و حکومت‌هایی که با انتخابات قدرت سیاسی را به دست گرفتند، تاکنون نتوانستند این گروه‌ها را وارد پروسه سیاسی کنند. وجود نفوذ گروه‌های تندرو وابسته به القاعده یا داعش در میان این گروه‌ها مانع توافق آن‌ها با دیگر نیروهای سیاسی لیبی شده است. اختلافات آن‌ها به درگیری‌های مسلحانه در شهرهای مختلف لیبی منجر شد.