.
.
.

زنی که داعش خواهان مبادله‌اش با گروگان‌های اردنی و ژاپنی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، شرط آزادی خلبان اردنی که به اسارت گرفته و دومین گروگان ژاپنی را، آزادی ساجده الریشاوی اعلام کرد. اردن هم این شرط را پذیرفته است.

ساجده مبارک عطروس الریشاوی شهروند عراقی است که در سال ۱۹۷۰ به دنیا آمده است. او را همسرش به عنوان یک عامل انتحاری برای حمله به هتلی در عمان پایتخت اردن در سال ۲۰۰۵ مجهز کرده بود. در این حمله، همسر ریشاوی خودش را منفجر کرد اما او موفق نشد کمبرند انفجاری خود را منفجر کرد و دستگیر شد.

ساجده الریشاوی در حالی که کمربند انفجاری به خود بسته
ساجده الریشاوی در حالی که کمربند انفجاری به خود بسته

از آن سال ساجده الریشاوی در زندان‌های اردن به سر می‌برد. در نوامبر ۲۰۰۵ در مصاحبه‌ای با تلویزیون اردن، بسیار خونسرد از عملیات خود و همسرش در هتل رادیسون سخن گفت؛ عملیاتی که یک مراسم عروسی را بر جای گذاشت. دو تن از قربانیان هم مصطفی عقاد کارگردان مشهور سوری و دخترش بودند. العقاد کارگردانی فیلم‌هایی تاریخی از جمله محمد رسول الله و عمر المختار را در کارنامه خود دارد.

الریشاوی در این مصاحبه گفت: «همسرم (علی حسن الشمری) بمب همراه خود را منفجر کرد. من هم می‌خواستم بمب همراه خودم را منفجر کنم اما شکست خوردم. مردم از محل فرار کردند و من به همراه آن‌ها دویدم.»

تشییع جنازه مصطفی العقاد کارگردان سوری
تشییع جنازه مصطفی العقاد کارگردان سوری


با وجود اینکه به لحاظ پزشکی دارای اختلالات روانی شناسایی شده است، اما دستگاه قضایی اردن او را به اعدام محکوم کرد. پس از آن به دلیل اینکه باعث کشته شن کسی نشده و علاوه بر آن، سه کودک کم سن و سال دارد، اجرای حکم متوقف شد. فرزندانش با بستگانشان زندگی می‌کنند.

در آن هنگام اردن گروه القاعده به رهبری ابو مصعب الزرقاوی را به دست داشتن در حمله انتحاری به هتل متهم کرد؛ به ویژه اینکه برادر الریشاوی یکی از معاونان الزرقاوی بود.