.
.
.

ايران، يمن، نفت و داعش محور گفت و گوهای ملک سلمان و پریزیدنت اوباما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پرزیدنت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که برای عرض تسلیت به مناسبت درگذشت ملک عبدالله بن عبدالعزیز وارد ریاض پایتخت پادشاهی عربی سعودی شده بود، پس از گفت و گو با خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز با حضور شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد و شاهزاده محمد بن نایف ولی ولیعهد، دیدار رسمی خود را از این کشور پایان داد.

یک مقام رسمی آمریکایی در این باره به خبرگزاری رویترز گفت " مساله ثبات در بازار نفت مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت و پادشاه ادامه سیاست کشور سعودی در زمینه انرژی را خاطر نشان کردند."

این مقام آمریکایی در ادامه افزود که ملک سلمان اظهار داشتند که پادشاهی سعودی به ایفای نقش خود در چارچوب بازار جهانی انرژی ادامه خواهد داد و هیچکس نباید انتظار تغییر مواضع کشور متبوعش را داشته باشد."

رهبران دو کشور همچنین افزون بر پرونده هسته ای ایران و تحولات یمن ، تلاش های بین المللی را به منظور مبارزه با تروریسم مورد بحث قرار دادند.

باراک اوباما عصر سه شنبه وارد ریاض شد و خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در راس مقامات بلندپایه سعودی از جمله شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد و شاهزاده محمد بن نایف ولی ولیعهد در فرودگاه ملک خالد از وی استقبال کرد. رئیس جمهور آمریکا شامگاه همان روز این کشور را ترک کرد.

رئیس جمهور آمریکا در راس یک هیات بلندپایه متشکل از 30 شخصیت و مقام آمریکایی از جمله خانم میشل اوباما، بانوی اول آمریکا‌ وارد ریاض شده بود.

بن رودس، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا، پیش از آغاز سفر رئیس جمهور این کشور و هیات همراه به ریاض، بیان داشت که گفت و گو میان ملک سلمان و اوباما مسایل داعش، یمن و ایران را در بر خواهد گرفت و واشینگتن یقین دارد که روابط مستحکم با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی ادامه خواهد یافت.