.
.
.

آغاز گفت‌و‌گو میان دولت سوریه و مخالفان داخلی اسد در موسکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گفت‌و‌گو میان گروه‌های میانه روی مخالف حکومت بشار اسد با دولت سوریه پس از ۴ سال در گیری و کشته شدن بیش از ۲۰۰ هزار نفر، امروز چهارشنبه ۲۸-۱-۲۰۱۵ در مسکو آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مخالفان سوری و فرستادگان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه امروز به هدف از سرگیری گفت‌و‌گو‌ها مذاکرات خود را آغاز کنند.

یکی از شرکت کننده گان به این خبرگزاری گفته است که ۳۲ عضو از گروه‌های مخالف مختلف سوری که دمشق آن‌ها را به رسمیت می‌شناسد و شش عضو هیأت رسمی دمشق به سرپرستی بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل کمی پس از ساعت ده به وقت محلی (هفت به وقت گرینویچ) در یکی از ساختمان‌های وزارت امور خارجه روسیه گردهم آمدند.

در دومین روز گفت‌و‌گو‌ها میان مخالفان اسد و دولت سوریه که به میزبانی روسیه انجام می‌گیرد، قرار است که مخالفان طرح خود را برای با روس‌ها ارائه دهند تا آن‌ها دولت سوریه را در جریان آن قرار دهند. گفته می‌شود که تاکنون روسیه نسبت به موضوع تشکیل حکومت انتقالی اشاره‌ای نکرده‌اند.

به گفته برخی تحلیلگران، عوامل زیادی در شکست احتمالی این مذاکرات موثر خواهد بود. یکی از دلایل شکست احتمالی این مذاکرات عدم حضور ائتلاف ملی مخالفان سوری است که از سوی سازمان ملل، اروپا و کشورهای منطقه به عنوان اپوزیسیون رسمی دولت سوریه به آن اعتراف شده است. اغلب کسانی که در این گفت‌و‌گو‌ها شرکت می‌کنند از نزدیکان نظام سوریه هستند به همین دلیل در واقع طیف مخالفان عمده که با دولت درگیر هستند را نماینده گی نمی‌کنند.

ائتلاف ملی مخالفان سوریه که بزرگ‌ترین نهاد سیاسی مخالف است است در این گفت‌و‌گو‌ها شرکت نمی‌کند هادی البحره، رئیس ائتلاف که در ترکیه سکونت دارد، روز شنبه با رد برنامه اجلاس مسکو اعلام کرد که «برخلاف شایعه‌ها هیچ ابتکار عملی وجود ندارد». به گفته وی، روسیه هیچ ابتکار روشنی ندارد و آنچه مطرح شده، تنها برگزاری اجلاسی برای مذاکره در مسکو، بدون هیچ دستورالعمل مشخص و ابتکار عمل است.

روسیه روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که تلاش می‌کند مخالفان و دولت سوریه را اواخر ماه ژانویه آینده دور یک میز جمع کند. دولت بشار اسد نیز گفته است که از پیشنهاد «متحد کلیدی» خود یعنی روسیه حمایت می‌کند.

گفتنی است که جنگ داخلی در سوریه که از حدود چهار سال پیش با سرکوب گسترده اعتراضات مدنی توسط دولت بشار اسد آغاز شد، منجر به کشته شدن بیش از ۲۰۰ هزار شهروند سوری شده است. علاوه بر این بر اساس ارزیابی‌ها، حدود نیمی از شهروندان این کشور نیز مجبور به ترک خانه خویش شده‌اند.

یکی از مسئولان وزارت خارجه روسیه گفته است هدف اصلی این نشست ایجاد فضایی برای گفت‌و‌گو و بررسی مشکلاتی که تاکنون مانع رسیدن طرف‌های درگیر سوریه به یک راه حل سیاسی شده است.

روسیه پیش از آغاز این گفت‌و‌گو‌ها از گروه‌های مخالف دولت سوریه خواسته بود که پیش از آغاز مذاکرات مستقیم با نمایندگان دولت سوریه، ‌ابتدا در میان خود برای پیروی از یک رویکرد مشترک، به توافق برسند.