فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: جنگ در عین العرب (کوبانی) پایان نیافته است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دوشنبه ۲۶ ژانویه اعلام پایان درگیری‌ها در شهر کُرد نشین عین العرب (کوبانی) سوریه واقع در نزدیکی مرزهای ترکیه یا اعلام بیرون راندن کامل شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از این شهر نپذیرفت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، کلنل ستیو وارن سخنگوی پنتاگون گفت: «من آماده نیستیم بگویم پیروزی در جنگ محقق شده. جنگ ادامه دارد. اما معتقدم که از هم اکنون نیروهای دوست ابتکار عمل را در میدان نبرد در دست گرفته‌اند.»

  پیش از این دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود که «واحدهای حمایت از ملت کرد موفق شدند شبه نظامیان داعش را به طور کامل از شهر عین العرب (کوبانی) بیرون برانند.»

  ارتش آمریکا دوشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف بین الملل به رهبری واشنگتن، طی ۲۴ ساعت گذشته دستکم ۱۷ بار مواضع داعش را در اطراف عین العرب (کوبانی) بمباران کردند.

  پنتاگون جمعه اعلام کرده بود که ۷۰ درصد شهر در دست نیروهای کرد افتاده است. سخنگوی پنتاگون اکنون دوشنبه، آمار جدیدی در این باره اعلام نکرد.

  داعش تابستان گذشته مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرد و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرد.

  پس از آن شبه نظامیان داعش، حمله خود را به عین العرب (کوبانی) ۱۶ سپتامبر آغاز کردند. آن‌ها موفق شدند موفق شدند مناطق گسترده‌ای از روستا‌ها و شهرک‌های حومه شهر را تصرف کنند تا آنکه سوم اکتبر موفق به ورود به شهر شدند.

  اما از اواخر اکتبر موازنه قدرت تغییر کرد. دلیل این تغییر حملات هوایی ائتلاف بین الملل به سرکردگی آمریکا به مواضع داعش به علاوه باز کردن راه برای ورود اسلحه و همچنین نیروهای پیشمرگه کردستان عراق به شهر توسط ترکیه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران