.
.
.

تظاهرات علیه حوثی‌ها در صنعا به خشونت کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه در یمن روز شنبه ۲۴ ژانویه گزارش داد که در خشونت‌های حاصل در جریان تظاهرات مردمی علیه گروه حوثی‌ها در صنعا، ۴ نفر زخمی شدند.

به گزارش العربیه، در این تظاهرات که برای اولین بار از زمان تسلط حوثی‌ها بر صنعا برگزار می‌شد، هزاران نفر از مردم پایتخت یمن شرکت کردند.

از سپتامبر سال گذشته میلادی، گروه حوثی‌ها با یورش به صنعا، این شهر را در اختیار گرفته و بحران جدیدی در یمن بوجود آورده است. از آخرین نتایج این بحران، استعفای عبد ربه منصور هادی از ریاست جمهوری یمن است که با مخالفت پارلمان یمن روبرو شد.

معترضان که با فراخوان جنبش «رفض»، گروه ضد شبه نظامیان حوثی به خیابان‌ها سرازیر شده بودند، با شعارهای «سرنگون باد حکومت حوثی‌ها»، «از امروز حوثی نباشد» و «آزادی آزادی، دولت مدنی می‌خواهیم» در خیابان‌های صنعا به تظاهرات پرداختند.

بر اساس گزارش خبرگزارش فرانسه، شماری از هواداران حوثی‌ها تلاش کردند تا از ادامه این تظاهرات جلوگیری کنند که به درگیری میان دو طرف منجر شد.

تجمع کنندگان، در آغاز در میدان «تغییر» در نزدیکی دانشگاه صنعا گردهم آمدند و سپس به سمت کاخ جمهوری در وسط پایتخت یمن حرکت کردند.

این کاخ محل اقامت خالد بحاح نخست وزیر یمن است که روز چهارشنبه گذشته محل اقامت خود را به سوی مکانی نامعلوم، ترک کرده است. معترضان سپس مسیر خود را تغییر داده و به سمت محل اقامت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی رفتند.

تجمع کنندگان از هادی خواستند، در برابر قدرت نمایی حوثی‌ها در صنعا، قانون کشور را اجرا کند. معترضان شهر صنعا می‌گویند که تظاهرات دیگری در شهرهای، تعز، اب، و الحدیده آغاز شده است.

منصور هادی رئیس جمهور یمن روز پنج شنبه گذشته، به دلیل اینکه به گفته وی «امور کشور به بنبست» رسیده، از مقام خود استعفا داد. کشور یمن پس از کنار کشیدن هادی، هم اکنون در خلا سیاسی به سر می‌برد.