.
.
.

وزیر دفاع و رئیس دیوان پادشاهی سعودی کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع و رئیس دیوان پادشاهی سعودی، در مدارس ریاض آموزش دیده است. او جزو ۱۰ دانش آموز بر‌تر در کشور سعودی بود. او در دوران آموزش، وارد چند دوره متفرقه هم شد. او لیسانس حقوق را از دانشگاه ملک سعود در ریاض به دست آورد. او در دومین گروه از فارغ التحصیلان دانشکده حقوق و علوم سیاسی، رتبه دوم را به دست آورد.

شاهزاده محمد بن سلمان در ۱۰ سال دوره فعالیت خود، چندین پست را در دست گرفت. او فعالیت خود را با کار آزاد شروع کرد. چندین فعالیت خیریه داشته و شماری از جوایز را کسب کرده است.

پیش از آغاز فعالیتش در بخش عمومی پادشاهی سعودی و پس از فارغ التحصیلی‌اش از دانشگاه، محمد بن سلمان به کار آزاد مشغول شد. این پیش از ورود به مشاغل دولتی بود. او به عنوان مشاور کمیسیون کار‌شناسان شورای وزیران پادشاهی سعودی از ۲۲-۳-۱۴۲۸ هجری قمری مصادف با ۱۰-۴-۲۰۰۷ میلادی، تا ۲۸-۱۲-۱۴۳۰ مصادف با ۱۶-۱۲-۲۰۰۹ فعالیت کرد. او در این مدت در تاریخ ۲۸-۱۲-۱۴۳۰ هجری قمری مصادف با ۱۶-۱۲-۲۰۰۹، به سمت مشاور ویژه امیر منطقه ریاض نیز منصوب شد. تا ۲۰-۴-۱۴۳۰ مصادف با ۳-۳-۲۰۱۳ در این سمت حضور داشت. او همچنین دبیر مرکز رقابت‌های ملک عبد العزیز ریاض و مشاور ویژه رئیس این مرکز بود.

شاهزاده محمد به عنوان مشاور ویژه شاهزاده سلمان بن عبد العزیز ولیعد وقت نیز انتخاب شد. از امارت منطقه ریاض در مرتبه سیزدهم منتقل شد و به سمت مشاور و ناظر بر دفتر ویژه امور ولیعهد منصوب شد. تا زمان صدور فرمان در انتصاب او به عنوان رئیس دیوان ولیعهد و مشاور ویژه در اوایل ماه مارس ۲۰۱۳ در همین سمت بود.

ماه هفتم سال ۲۰۱۳، با فرمان پادشاهی، شاهزاده محمد به عنوان ناظر کل بر دفتر وزیر دفاع با حفظ سمت سابقش صادر شد. آوریل سال ۲۰۱۴ با فرمان پادشاهی، به عنوان وزیر مشاور و عضو هیئت وزیران انتخاب شد.

فعالیت‌های خیریه

شاهزاده محمد بن سلمان فعالیت‌های خیریه و ابتکار عمل‌های اجتماعی متعددی نیز داشت. او تحت تاثیر فعالیت‌های پدرش در زمینه‌های غیر سود آور قرار گرفت و موسسه خیریه‌ای با نام خود تاسیس کرد. او رئیس شورای اداری موسسه خیریه محمد بن سلمان بن عبد العزیز «مسک الخیر» است. هدف این موسسه پیشتبانی و گسترش پروژه‌های نو و تشویق نو آوری در جامعه سعودی از راه توامند سازی جوانان سعودی و حمایت از پیشرفت آن‌ها در میدان‌های عمل، فرهنگ، ادب، بخش‌های اجتماعی و تکنولوژی است.