.
.
.

موساد مخالفت خود با تحریم‌های ایران را نفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موساد سازمان اطلاعات امنیتی اسرائیل در اقدامی کم سابقه گزارش خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ را مبنی بر اینکه این سازمان مخالف تشدید تحریم‌ها برخلاف نظر اتانیاهونخست وزیراین کشور، علیه ایران است، به شدت رد کرد.

پیش از این خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی خبر داده بود که سازمان اطلاعات اسرائیل به مسئولانی در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همچنین اعضایی از مجلس سنای این کشور نگرانی خود را درباره احتمال تشدید تحریم‌های ایران، ابراز کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ خاطر نشان کرده بودکه موساد، هشدار خود را به هیئتی از کنگره آمریکا که هفته پیش به اسرائیل رفته بود، ابلاغ کرده است.

پس از انتشار گزارش خبرگزاری بلومبرگ، موساد در واکنشی بسیار نادر با انتشار اطلاعیه‌ای با رد گزارش مذکور نوشت که این سازمان هیچگونه رایزنی با اعضای کنگره آمریکا علیه تشدید تحریم‌های ایران ندارد.

اطلاعیه موساد در صدر جنجال اظهارات جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که چهارشنبه گذشته گفته بود مسئولی در سازمان اطلاعات اسرائیل تاکید کرده است تشدید تحریم‌های ایران به مثابه «پرتاب بمب به مذاکرات» خواهد بود، صادر می‌شود.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست» اسرائیل این اتافق زمانی می‌افتد که «جان بوهنر» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بدون اطلاع اوباما و کری از نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دعوت کرده است که در مورد خطرات ایران مسلح به سلاح هسته‌ای در کنگره این کشور سخنرانی کند. اوباما و کری اعلام کرده‌اند که با نخست وزیر اسرائیل به دلیل آنچه که سفر نتانیاهو با انتخابات اسرائیل نزدیک است با وی دیدار نخواهند کرد.

بیانیه موساد می‌افزاید که این تحریم‌ها بودند که ایران را به پای میز مذاکره کشاند.

بیانیه مذکور می‌افزاید که «پاردو» رئیس موساد با اجازه نتانیاهو روز دوشنبه گذشته با هیئت دیدار کننده کنگره آمریکا از اسرائیل ملاقات کرد و به آن‌ها گفت که تحریم‌ها ایران را مجبور به مذاکره کرد و تاکید کرد که در مذاکرات با ایران از هر دوی تشویق و تنبیه استفاده شود، اما تنبیهات بیشتر روی ایران اثر کرده است.