.
.
.

ملک سلمان.. از امیر ریاض تا پادشاه سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از مراسم رسمی بیعت با ملک سلمان بن عبد العزیز پادشاه سعودی که قرار است پس از نماز عشای روز جمعه در کاخ پادشاهی ریاض برگزار شود، او حاکم هفتم کشور خواهد بود؛ کشوری که پدرش ملک عبد العزیز بن عبد الرحمن ۲۱ جمادی الاول سال ۱۳۵۱ هجری قمری آن را تاسیس کرد.

خاندان حاکم، با ملک سلمان بن عبد العزیز به عنوان جانشین خادم حرمین شریفین ملک عبد الله بن عبد العزیز بیعت کردند. او پسر بیست و پنجم پادشاه بنیانگذار،امین خاندان و مشاور ویژه شماری از پادشاهان در طول تاریخ است.

آنچه که شاید بسیاری از زندگی ملک سلمان بن عبد العزیز ندانند، این است که او در مدرسه شیخ عبد الله خیاط رحمه الله، امام و خطیب مسجد الحرام در مکه مکرمه، قرآن را ختم کرد. او آن هنگام ۱۰ سال بود و در مدرسه شاهزادگان در ریاض آموزش دید.
آغاز زندگی سیاسی
آغاز زندگی سیاسی ملک سلمان بن عبد العزیز، ۱۱ رجب سال ۱۳۷۳ هجری قمری بود؛ هنگامی که به عنوان جانشین امیر منطقه ریاض، یعنی برادرش شاهزاده نایف بن عبد العزیز انتخاب شد. پس از آن ۲۵ شعبان سال ۱۳۷۴ هجری قمری، به سمت امیر منطقه ریاض انتخاب شد و تا سال ۱۳۸۰ هجری قمری در این مقام ماند و با درخواست خود، از این سمت کنار رفت.

۱۰ رمضام سال ۱۳۸۲ هجری قمری، ملک سعود بن عبد العزیز با صدور فرمان پادشاهی، او را بار دیگر به عنوان امیر منطقه ریاض انتخاب کرد.

نهم ذیحجه سال ۱۴۳۲ هجری قمری، ملک عبد الله بن عبد العزیز در فرمانی پادشاهی «شاهزاده» سلمان بن عبد العزیز را به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد. او در این سمت جانشین شاهزاده درگذشته سلطان بن عبد العزیز شد. پس از آن و در پی فوت شاهزاده نایف بن عبد العزیز ولیعد سعودی در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲، ملک عبد الله بن عبد العزیز، ملک سلمان را به سمت ولیعهدی برگزید.


ملک سلمان بن عبد العزیز به علم انساب و تاریخ شبه جزیره عربی، اشراف کامل دارد. او مرجع تاریخی مهمی برای شماری از پژوهشگرانی که در کار تدوین تاریخ شبه جزیره عربی هستند، به شمار می‌آید. او اخبار رسانه‌ها را به طور کامل پی گیری می‌کند؛ این چیزی است که شماری از اساتید علوم رسانه معاصر با ملک سلمان هنگامی که امیر منطقه ریاض بود می‌گویند. ملک سلمان حتی به نوع عکس همراه با خبر و میزان تناسب آن با متن خبر اهمیت می‌دهد و همچون خواننده یا بیننده گذرا از آن عبور نمی‌دهد.
با بیعت با ملک سلمان بن عبد العزیز، او بار دیگر به کاخ پادشاهی در ریاض باز می‌گردد؛ آن هم پس از ان که زندگی سیاسی خود را به عنوان حاکم ریاض آغاز کرد، پس از آن وزیر دفاع و سپس ولیعهد و در ‌‌نهایت پادشاه شد. او در اصل هیچ‌گاه کاخ حکومت را ترک نکرد و همواره در فاصله نزدیکی به همه حاکمان کشور به عنوان نصیحتگر و مشاور ایستاده بود؛ از زمان پدرش بنیانگذار پادشاهی سعودی تا درگذشت برادرش ملک عبد الله بن عبد العزیز.