.
.
.

اوباما: ملک عبد الله «رهبری صادق و شجاع» بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی که خبر درگذشتش بامداد یکشنبه اعلام شد، تمجید کرد و او را «دوستی امین و رهبری صادق» توصیف کرد که «تصمیم‌های شجاعانه‌ای در روند صلح خاورمیانه گرفت.»

اوباما در بیانیه خود تاکید کرد که ملک عبد الله «همواره رهبری صادق بود که از شجاعت برخوردار بود». او همچنین به «دوستی صادقانه، حقیقی و صمیمانه» ملک عبد الله که در سن ۹۰ سالگی درگذشت، اشاره کرده است.

اوباما در بیانیه خود افزود: «زندگی ملک عبد الله از پیش از تولد پادشاهی نوین سعودی آغاز شد و تا صعودش به عنوان قدرتی مهم در اقتصاد جهانی و کشوری پیشرو میان کشورهای عربی و اسلامی ادامه یافت. گام‌هایی پیشتاز در طرح صلح عربی برداشت؛ طرحی که به عنوان مشارکتی پایدار در جستجوی صلح در منطقه، به نام او ثبت خواهد ماند. دیدگاه ملک عبد الله بر آموزش و گفت‌و‌گو در جهان استوار بود.»

او خاطرنشان کرد: «در حالی که کشورهای ما با یکدیگر برای مقابله با چالش‌های متعدد عمل کردند، دیدگاه ملک عبد الله را ارج می‌نهادم و قدر رابطه اصیل و دوستی گرممان را می‌دانستم. او رهبری صادق بود و از روی باور و شجاعت به دفاع بر می‌خاست. از جمله این باور‌ها، پایبندی محکم او به اهمیت روابط سعودی-آمریکایی به عنوان قدرتی برای ثبات و امنیت در خاورمیانه و آن سو‌تر از آن بود.»

اوباما تاکید کرد: «شراکت جدا نشدنی و نیرومند کشورهای ما، بخشی از میراث ملک عبد الله است.»