.
.
.

عبادی: کاهش قیمت نفت بر مبارزه با داعش اثر منفی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از ۲۰ کشور از اعضای ائتلاف بین المللی علیه گروه دولت اسلامی موسوم به «داعش» طی نشست روز پنجشنبه ۲۲ ژانویه در لندن نحوه برخورد و مبارزه با اعضای خارجی این گروه تندرو را بررسی کردند.

مسئله بررسی پدیده تندروی در میان خارجی‌ها پس از حملات «تروریستی» اخیر در پاریس که به کشته شدن ۱۷ شهروند فرانسوی به دست تندرو‌ها منجر شد، از سوی کشورهای اروپایی به طور جدی مطرح شده است.

در این نشست کشورهای عضو ائتلاف علیه تروریسیم به طرح حمله نظامی به داعش، جلوگیری از رسیدن کمک‌های استراتیژیکی به این گروه و از بین بردن راه‌های تامین کننده مالی آن، اشاره شد.

اجلاس با سخنرانی جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا آغاز شد.

کری گفت: «جنگ علیه داعش اکنون بزرگ‌ترین چالش است.»

وزیر امور خارجه امور آمریکا افزود: «با آغاز حملات ائتلاف به داعش در عراق جلوی پیشروی این گروه گرفته ومنابع مالی آن نیز محدود شد. اما با این حال هنوز کارهای مهمی در پیش روی ماست که باید انجام بگیرد.»

کری با اشاره به حمله «تروریستی» ۱۱ سبتامبر سال ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک آمریکا، ظهار داشت: «هسته‌های زیر زمینی وابسته به گروه‌های تندرو از سال‌ها پیش خود را حمله به منافع کشورهای غربی آماده می‌کردند.»

در همین حال حیدر العبادی نخست وزیر عراق، که در این نشست حضور داشت، طی سخنانی از جامعه بین المللی خواست برای مقابله با داعش، کمک‌های تسلیحاتی به عراق را افزایش دهند.

العبادی گفت: «عراق به اسلحه نیاز دارد و جامعه بین الملل این توانایی را دارد که عراق را به تجهیزات پیشرفته‌ای که به آن نیاز دارد، مسلح کند.»

نخست وزیر عراق با اشاره به افزایش کمک‌های تسلیحاتی به نیروهای این کشور در چند ماه گذشته اظهار داشت: «من با هدف کسب حمایت‌های تسلیحاتی بیشتر برای عراق در این نشست حاضر شدم.»

عبادی با اشاره به کاهش قیمت نفت گفت: «کاهش قیمت نفت تاثیری منفی بر مبارزه ما علیه داعش خواهد داشت و این امر برای ما فاجعه بار است ما نمی‌خواهیم شاهد شکستی باشیم که بر اثر مشکلات مادی بر ما تحمیل شود.»

در همین حال فلیپ هاموند، وزیر خارجه بریطانیا، اظهار داشت که هدف از این نشست بررسی دستاوردهای پنج ماه مبارزه با تروریسیم است.

هاموند گفت: «ما به دقت سخنان العبادی را شنیدیم و به آنچه کری بر آن تاکید کرد، مبارزه با تروریسم به دلیل کمبود سلاح و تجهیزات شکست نخواهد خورد.»

در پایان نشست وزرای خارجه آمریکا و بریطانیا تاکید کردند، خواسته‌های دولت عراق را برآورده خواهند کرد.

گفتنی است این نشست ابتدا در ماه دیسمبر ۲۰۱۴ به همین منظور در ساختمان مرکزی ناتو در بروکسل برگزار شد.