.
.
.

عبد الملک الحوثی جوان جای پای حسن نصر الله می‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد عبد الملک الحوثی رهبر جوان گروه حوثی‌های یمن، بسیار تلاش می‌کند شبیه حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان شود. شباهت‌های بسیاری در روش سخنرانی و مضمون نطق‌های او که به مساله مبارزه با فساد توجه خاصی دارد و بر شراکت ملی و دشمنی با غرب و اسرائیل تاکید می‌کند، به دبیرکل حزب الله دارد.

عبد الملک که هیچ گونه تحصیلات عالیه آکادمیک ندارد، رهبری حوثی‌ها را در سن ۲۴ سالگی پس از کشته شدن برادرش در سال ۲۰۰۴ در دست گرفت.

حوثی‌ها هم اکنون به شکلی رسمی نام «انصار الله» را برای گروه سیاسی خود برگزیده‌اند. نخستین گروه سیاسی تشکیل شده توسط آن‌ها «جنبش جوانان مومن» نام داشت که در سال ۱۹۹۲ اعلام موجودیت کرد. این گروه مدعی بود که برای مبارزه با «انزوای» ساکنان زیدی مذهب شمال غرب یمن، که حدود یک سوم ساکنان کشور را تشکیل می‌دهند، تشکیل شده است.

کم کم شخصیت عبد الملک جوان که خود را شخصیتی دارای اعتماد به نفس نشان می‌دهد که نطق‌های طولانی ایراد می‌کند پدیدار شد. او نطق‌های خود را همواره با پرداختن به مناقشه اسرائیلی-فلسطینی آغاز می‌کند در حالی که انگشت اشاره دست راست خود را به سمت مخاطبان حرکت می‌دهد و انگشتری عقیق در انگشت چهارم خود دارد.

ناظران می‌گویند رابطه حوثی‌ها که مذهب شیعه زیدی دارند و از مذهب شیعه اثنی عشری که در ایران، عراق و لبنان گسترده است، پیروی نمی‌کند، در سایه رهبری عبد الملک الحوثی روز به روز با جمهوری اسلامی ایران، توسعه یافت و ریشه دار‌تر شد.

تصرف بخش‌هایی از ساحل غربی یمن توسط حوثی‌ها در سال گذشته میلادی، دستاوردی استراتژیک برای ایران به شمار آمد و گفته شد اکنون تهران به باب المندب و دریای سرخ دسترسی دارد.

عبد الملک الحوثی همواره در حالی ظاهر می‌شود که چفیه یمنی بر شانه‌هایش انداخته و خنجری سنتی به کمر بسته است.

او همچون حسن نصر الله، کلمات تند خود را با لبخند در هم می‌آمیزد و تلاش می‌کند از فساد گسترش یافته در کشورش، انتقاد کند. او همواره وعده گام‌های بیشتری می‌دهد که جزئیات آن را در «آینده» فاش می‌کند. او از فن «تحریک سیاسی» برخوردار است و با جدول‌های زمانبندی که خود تعیین می‌کند، نظر رسانه‌ها را جلب می‌کند.

عبد الملک الحوثی که نیرو‌هایش کاخ ریاست جمهوری را سه شنبه ۲۰ ژانویه تصرف کردند، در نطق خود ابایی از تهدید رئیس جمهوری نداشت و گفت: «راه برای تمام اقدام‌ها برای حمایت از توافق صلح و شراکت وجود دارد. هیچ کس حتی شخص رئیس جمهوری و دیگران، از این اقدام‌ها مصون نیستند در صورتی که بخواهند علیه کشور دست به توطئه بزنند.»

با وجود تمایلش به سخنرانی‌های طولانی و روابط رسانه‌ای با هوادارنش، تقریبا عبد الملک الحوثی هیچ‌گاه در مجامع عمومی ظاهر نمی‌شود. او عموما در پایگاه خود در صعده در غرب یمن حضور دارد و سخنرانی‌هایش از مکانی بسته پخش می‌شود.

هواداران حوثی با نوعی از قداست به رهبر خود نگاه می‌کنند. او مصاحبه انجام نمی‌دهد و به دیدار با فرستادگان گروه‌های مختلف و مذاکره از راه ارسال نمایندگان، اکتفا می‌کند.

ایلی الهندی استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه نوتردام لبنان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «همه گروه‌های سیاسی مسلح که در مدار شیعی و ایرانی می‌چرخند، حزب الله و حسن نصر الله را به عنوان یک الگو قبول دارند و حوثی‌ها از آن جمله هستند.»

او افزود: «حوثی به وضوح از گفتمان حزب الله الهام می‌گیرد و همچون او، با دشمنی با اسرائیل آغاز می‌کند با وجود اینکه یمن از اسرائیل بسیار دور است. اما حوثی همچنان در حال کسب تجربه است.»

شعار حوثی‌ها «الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، لعنت بر یهود و پیروزی برای اسلام» است.

حسین بدرالدین الحوثی نخستین رهبر حوثی‌ها، سال ۲۰۰۶ در جریان نخستین از شش جنگ حوثی‌ها با دولت یمن در دوره حکومت علی عبدالله صالح کشته شد. عبدالملک بسیار به او نزدیک بود.

عابد المهذری نویسنده یمنی که کتاب زندگی عبد الملک الحوثی را تالیف کرده، درباره او نوشته است که پدرش او را «طارقه» به معنی «نشانه» صدا می‌کرد.

المهذری افزوده است: «عبد الملک در زندگی خود منضبط است. زود می‌خوابد و زود بیدار می‌شود. روزنامه می‌خواند و استفاده‌اش از اینترنت بسیار است. به ورزش شنا و پیاده روی علاقه دارد و بر دیدار با دوستانش اصرار دارد.»

رهبر جوان حوثی‌ها از فرصت تاریخی کناره گیری علی عبد الله صالح در سال ۲۰۱۱ در پی انقلابی مردمی استفاده کرد تا خود را در خط مقدم «انقلاب» جا دهد. او پس از آن سیطره خود را بر استان صعده در شمال غرب یمن با استفاده از ضعف دولت مرکزی، بسط داد.

اندک اندک حوثی‌ها مخالفان سَلَفی خود را از صعده بیرون راندند. پس از آن در سال ۲۰۱۴ خاندان الاحمر را که رهبران تاریخی قبایل حاشد هستند، در پایگاه‌های تاریخیشان در استان عمران در شمال صنعا شکست دادند.

اما بنا بر اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، پیشروی بزرگ حوثی‌ها اگر همپیمانیشان با مرد قدرتمند پشت پرده نبود، ممکن نبود. این مرد کسی نیست جز علی عبد الله صالح که همچنان دارای نفوذی قوی در سازمان‌های نظامی و امنیتی است. صالح که به نظر می‌رسد می‌خواهد انتقام برکناریش از قدرت و مخالفت‌های خاندان الاحمر را بگیرد، هنگام ریاست جمهویش، عبد الملک الحوثی را «جوانی» توصیف کرده بود که «رقص بر سر مار‌ها را دوست دارد.»