.
.
.

بنادر و فرودگاههای سه استان یمن بحالت تعطیل درآمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در واکنش به اشغال کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا توسط حوثی‌ها، مقامات امنیتی سه استان در جنوب این کشور روز چهارشنبه ۲۱-۱-۲۰۱۵، اعلام کردند در اعلام همبستگی با عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، راه های دریایی و هوایی این سه استان را بسته اند.

به گزارش تلویزیون العربیه، کمیته امنیتی سه استان ولحج، عدن و ابین، در بیانیه‌ای اعلام کردند: «تصمیم به بستن راه‌های دریایی و هوایی تا اطلاع ثانوی به منظور همبستگی با رئیس جمهوری یمن ادامه خواهد داشت».

این کمیته تاکید کرد: «آنچه حوثی‌ها در صنعا مرتکب شدند یک کودتا علیه قانون و مشروعیت نهاد ریاست جمهوری یمن است».

مقامات امنیتی سه استان و امضا کنندگان این بیانیه بر حمایت از مشروعیت قانونی ریاست جمهوری هادی و رد قاطعانه هر گونه تلاش از سوی حوثی‌ها برای از بین بردن این مشروعیت قانونی تاکید کردند.

امضاکنندگان بیانیه همچنین به حوثی هشدار دادند مسئولیت و عواقب ناگوار هرگونه آسیبی به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن و وزراى او از جمله احمد عوض بن مبارک و همه فرماندهان نظامی وغیر نظامی بر عهده آن‌ها خواهد بود.

این کمیته در پایان بیانیه خود از جامعه بین المللی و کشورهای منطقه خواست به وظیفه قانونی در دفاع و از مشروعیت قانون اساسی یمن پایبند باشند و برای جلوگیری از اقدام غیر قانونی حوثی‌ها تلاش کنند.

در همین حال صد‌ها تن از شبه نظامیان کمیته‌های مردمی وفادار به رئیس جمهوری یمن برای محافظت از ادارات دولتی شهر عدن وارد این شهر شدند.

شاهدان عینی از تجمع صد‌ها نفر از کمیته‌های مردمی سه استان ولحج، ابین و شبوه که با هماهنگی فرماندهی نظامی این مناطق، در عدن برای جلوگیری از سقوط این شهر به دست حوثی‌ها برگزار شد، خبر دادند.

کاخ ریاست جمهوری یمن سه شنبه ۲۰ ژانویه، به تصرف شورشیان گروه حوثی در آمد. منابع نظامی می‌گویند که حوثی‌ها پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری، انبارهای اسلحه آن را غارت کردند.

کاخ ریاست جمهوری یمن از دو روز پیش به محاصره شبه نظامیان حوثی در آمده است. اما با وجود خبرهای منتشره درباره وجود توافق با عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری این کشور برای آتش بس، حوثی‌ها سه شنبه کاخ ریاست جمهوری را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار داده و سپس آن را تصرف کردند.