.
.
.

سند دست داشتن علی عبد الله صالح در کودتای حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی عبد الله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن و رئیس حزب کنگره ملی، در نامه‌ای به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری کنونی این کشور، خواستار «برگزاری انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری و پارلمانی برای خارج کردن کشور از بحران» شده است.

در این نامه، صالح از هادی خواسته تا با «حزب کنگره ملی» که «او را به قدرت رسانده» ائتلاف کند.

در این نامه که صالح در آن برای خود نقش مشاور نصیحت گر را برگزیده، رئیس جمهوری را به صورت مستقیم خطاب قرار داده و او را برای هدایت کشور، راهنمایی می‌کند.

سایت حزب کنگره ملی که حزب حاکم در یمن است، روز چهارشنبه ۲۱ ژانویه، متن نامه صالح به هادی را منتشر کرد. این سایت اعلام کرده که نامه روز جمعه گذشته، یعنی پیش از یورش حوثی‌ها به کاخ ریاست جمهوری و منزل رئیس جمهوری، فرستاده شده است.

نامه صالح به هادی
نامه صالح به هادی

صالح در نامه خود نوشته است: «وحدت ملی حاصل نمی‌شود مگر پس از آشتی با کنگره ملی و دیگر گرئه‌های سیاسی». او همچنین خواستار «فرق قائل نشدن در تعامل با گروه‌های سیاسی» شده است.

رئیس جمهوری سابق یمن همچنین خواستار: «بازگشت به مسیر درست و لغو تصمیم‌های منفعلانه همچون تصمیم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا و تصمیم‌های شخصی تو (خطاب به عبد ربه منصور هادی) در بلوکه کردن و مصادره اموال حزب کنگره ملی در بانک مرکزی و دیگر بانک‌های کشور» شده است.

این اموال را «کمیته مبارزه با فساد» به منظور تحقیق و بررسی در فساد که از خواست‌های انقلاب سال ۲۰۱۱ علیه نظام علی عبد الله صالح بود، بلوکه کرده است.

صالح در نامه خود تاکید کرده است: «باید برای جلوگیری از چند دستگی‌ها در درون حزب یا میان دیگر احزاب، اموال عمومی به صورت هدفمند اختصاص داده شوند و حملات رسانه‌ای در این باره هم باید متوقف شود.»

صالح ادامه داد که او و فرزندش احمد، هیچ ارتباطی با دشمنی‌ها با هادی ندارند و افزود: «نباید صالح و فرزندش را دشمنان ابدی خود بدانی.»

او خواستار «باز گرداندن هیبت کشور از راه تقویت سازمان‌ها به ویژه دو سازمان نیروهای مسلح و امنیت» شد «زیرا این دو سازمان، سوپاپ اطمینان کشور هستند. این مهم با لغو تصمیم‌هایی که برخی را از سمت‌های خود دور کرد، عملی می‌شود.»

صالح هادی را نصیحت کرده است «از مشاوران بد که منافع تو و کشور را نمی‌خواهند و تنها در پی منافع خود هستند دوری کن و کسانی را انتخاب کن که منافع کشور و حفاظت از نظام جمهوری و دستاوردهای انقلاب و حدت برایشان مهم است.»

هادی تاکید کرده است که باید «راهکاری برای اجرای دقیق نتایج گفت‌و‌گوهای ملی وضع کرد تا کشور بتواند از خلاف موجود خارج شود و سمت‌های عالی و متوسط به طور عادلانه توزیع شود.»

عبد الملک الحوثی رهبر حوثی‌ها نیز شامگاه سه شنبه پس از آنکه نیرو‌هایش کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردند، در نطقی تلویزیونی گفت که اقدام‌های اخیر این گروه برای اجرای نتایج گفت‌و‌گوی ملی صورت گرفته است.

صالح ادامه داده است: «به فکر باز سازی کشور با آغاز از سازمان‌های امنیتی باش. سپس به معیشت مردم ب‌پرداز. این‌ها باید اولویت‌های تو باشد.»

او در پایان نوشته است: «تاکید می‌کنم من‌‌ همان علاقه‌ای که از سال ۱۹۸۶ به تو داشتم، همچنان دارم. هیچ بدی برای تو نخواسته‌ام و همیشه خیر خواه تو بودم. در همه شرایط در کنار تو ایستادم. در گذشته هیچ چیزی جز خیر و احترام از من ندیدی و در آینده هم جز این نخواهد بود.»