.
.
.

رهبر حوثی‌ها: رئیس جمهوری یمن هم از اقدام‌ ما مصون نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبد المالک الحوثی رهبر گروه شورسی حوثی‌های یمن، در توجیه اقدام‌های گروهش در تصرف مناطقی از این کشور و همچنین یورش به کاخ ریاست جمهوری گفت که قصد اجرای توافق نامه «صلح و شراکت» را دارد؛ توافقی که در نتیجه جلسات گفت‌و‌گوی ملی پس از کناره گیری علی عبد الله صالح رئیس جمهوری سابق یمن در نتیجه اعتراض‌های مردمی، منعقد شد.

الحوثی تاکید کرد که هیچ کس از اقدام‌های گروهش مصونیت ندارد حتی شخص رئیس جمهوری و تمام سناریوهای احتمالی مطرح است.

الحوثی این سخنان را در نطقی تلویزیونی پس از آن ایراد کرد که گروهش پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری، محل اقامت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن را نیز محاصره کردند.

در این نطق، عبد المالک الحوثی از عبد ربه منصور الهادی خواست به مشورت‌های خارجی گوش ندهد چرا که به گفته او «به تجزیه یمن خواهد انجامید.»

او از دولت قانونی یمن انقاد کرد و گفت که عبد ربه منصور الهادی به توافقنامه «صلح و شراکت» عمل نکرد؛ توافقی که به گفته او برای بنای یمن جدید بسیار مهم بود.

رهبر حوثی‌ها، رئیس جمهوری یمن را به حمایت از مفسدان متهم کرد و گفت: «پسر رئیس جمهوری خود در فهرست فاسدان است.»
الحوثی گفت: «این تحرک جدی است و ما عزیمت و اصرار داریم و برای اجرای توافقنامه صلح و شراکت، هر اقدامی لازم باشد را انجام می‌دهیم.»

الحوثی چهار خواستا را مطرح کرد از جمله اصلاح پیش نویس قانون اساسی که در صیغه کنونی‌اش، بخشی از اختیارات دولت مرکزی را به شش اقلیم پیش بینی شده می‌دهد. الحوثی گفت که تقسیم یمن به شش اقلیم، بخشی از یک توطئه خارجی است.

او همچنین خواستار آن شد تا هادی از ارتش برای اعمال امنیت در یمن از جمله استان نفت خیز مأرب استفاده کند.

الحوثی گفت: «هیچ کس در هیچ مسئولتی حتی ریاست جمهوری در صورتی که توطئه‌ای با نیت بد را علیه کشور اجرا کند، مصون نخواهد بود.»