.
.
.

تقاضای حبس ابد برای ربایندگان بازرگان ایرانی-بریتانیایی در دبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستانهای کشور امارات برای ۶ متهم ربودن عباس یزدان پناه یزدی، بازرگان ایرانی-بریتانیایی، تقاضای حبس ابد کرده‌اند.

سایت اماراتی «گلف نیوز» روز چهارشنبه ۲۱ ژانویه اعلام کرد دادستان‌ها در جلسه دادگاه شش ایرانی را به دست داشتن در ربودن یزدان پناه و قاچاق او با یک قایق از بندر شارجه امارات به ایران در ژوئن ۲۰۱۳ متهم کردند.

به نوشته این سایت خبری، سه متهم هم اکنون در بازداشت پلیس دبی هستند، و سه متهم دیگر فراریند و بطور غیابی محاکمه خواهند شد.

خالد الزرعونی، دادستان دادگاههای دبی گفت: «مته‌مان این پرونده برکنار از جنایتی که انجام داده‌اند، متهم به لکه دار کردن اعتبار کشور امارات هستند. کشور امارات محلی امن برای تمام جمعیت ساکن این کشور است. این جنایتی غیرمعمول است و مته‌مان قصد داشتند با زیرپا گذاشتن قانون، امنیت کشور را بخطر بیاندازند.»

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که یکی از مته‌مان، که هنگام بازداشت فوت کرده است، این آدم ربایی را طراحی کرده بود.

الزعونی، با خواندن یک کیفرخواست ۴۰ دقیقه‌ای در دادگاه به نقش هر یک از مته‌مان در این آدم ربایی اشاره کرد و گفت که مدارک علیه مته‌مان کاملا مستدل و متقن است.

الزعونی گفت: «یزدان پناه از خانواده‌های معتبر ایرانی است. او مجبور به مهاجرت به بریتانیا شد و بعد از مدتی به همراه همسر و کودکان خود به دبی سفر کرد و در این شهر به کسب و کار مشغول بود. او در ضمن یک شاهد کلیدی در دادگاه عدالت بین المللی بود که پرونده‌ای مرتبط با شرکت گاز ایران را در دست بررسی داشت. یزدان پناه یکبار در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۳ از طریق ویدیو کنفرانس در این دادگاه شهادت داد، و قرار بود که روز بعد هم شهادت بدهد.»

الزرعونی در دادگاه گفت: «وقتی که شهادت یزدانپناه به زیان منافع کسانی تمام شد که در ارتباط با این شرکت بودند، مته‌مان دست به ربودن قربانی زدند. مته‌مان یک ویلا در محله البراحه اجاره کرده، سه خودرو کرایه کردند، و ابزار لازم برای آدمربایی را خریدند. آن‌ها قربانی را به مدت ۵ ماه زیرنظر داشتند، و به او در خارج از محل کارش حمله کردند. در خودروی قربانی مقداری دارو و سرنگ تزریق پیدا شده که مته‌مان برای بیهوش کردن او از آن‌ها استفاده کرده بودند. آن‌ها قربانی را در یک پتوی پلاستیکی پیچیدند و با یک لنج به ایران حمل کردند.»

الزرعونی در پایان گفت: «ما از دادگاه می‌خواهیم تا مته‌مان را بخاطر سنگینی جرمشان به حبس ابد محکوم کند.»

فهد الشمسی، قاضی دادگاه گفت که رای مته‌مان در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۱۵ صادر خواهد شد و در این میان وکلای مدافع چند روز فرصت دارند تا دفاعیه خود را تهیه کنند.