.
.
.

زدوخورد در پایتخت یمن.. گزارشهای دوسویه از آتش بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صنعا، پایتخت یمن صبح دوشنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۱۵، با آتش زدوخورد بین نیروهای گارد ویژه ریاست جمهوری و شورشیان حوثی بیدار شد. به گزارش تلویزیون العربیه، درگیری‌ها در اطراف کاخ ریاست جمهوری یمن و خانه عبد ربه هادی رییس جمهوری متمرکز بود.

به گزارش خبرنگاران العربیه از صنعا، در اثر حملات خمپاره‌ای به یک مسجد در نزدیکی خانه رییس جمهوری تعدادی از مردم زخمی شده‌اند.

توقف زندگی روزمره در پایتخت

در پی ادامه درگیری‌ها بین نیروهای گارد ریاست جمهوری با شورشیان حوثی، صنعا، پایتخت یمن به حالت تعطیل درآمده است.

تمامی اداره‌های دولتی و موسسات خصوصی در شهر تعطیلند و به دلیل راه بندان‌ها عبورومرور در شهر به سختی انجام می‌شود.

تمامی دانشگاههای یمن در حال حاضر تعطیل هستند و امتحانات دانشجویان به دلیل ادامه درگیری‌ها به زمان دیگری موکول شده است.

کاهش توانایی دولت برای حفظ آرامش

دولت یمن از تمام طرفهای درگیر در بحران یمن خواسته است تا آرامش را حفظ، و از دست زدن به خشونت پرهیز کرده، و به فرایند سیاسی این کشور برای گذار از دوران انتقالی کمک کنند.

در همین حال گزارشهای دوسویه‌ای در باره آتش بس مخابره می‌شود. یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری گفت که هم اکنون اوضاع در اطراف خانه رییس جمهوری تحت کنترل است.

این منبع به تلویزیون یمن گفت که آتش بس در اطراف خانه رییس جمهوری برقرار شده و ملاقاتی بین مشاوران رییس جمهوری و نماینده حوثی‌ها در جریان است.

مقامات حوثی هم به خبرگزاری رویترز گفتند که آتش بس در پایتخت به اجرا گذاشته شده، اما منابع حاضر در محل از ادامه درگیری‌ها می‌گویند.

مردم محله ریاست جمهوری تقاضای کمک دارند

شورشیان حوثی روز دوشنبه خانه‌هایی را در محله ریاست جمهوری در صنعا بمباران کردند، و بدر پی آن مردم این محله خواستار امدادرسانی شدند. در اثر اصابت گلوله خمپاره به یک مدرسه، کلاس‌ها در آن تعطیل شد. در همین حال سفیر آمریکا در یمن به ملاقات عبد ربه هادی رییس جمهوری یمن شتافت.

منابع محلی به «مارب پرس» گفتند، شورشیان حوثی با انواع سلاحهای سنگین نیروهای مستقر در کاخ ریاست جمهوری را هدف آتشباری قرار دادند. بنا به گزارش تایید نشده، درگیریهای روز دوشنبه تلفاتی به همراه داشته است، و به گزارش تلویزیون «الحدث» شورشیان حوثی به ساختمان وزارت اطلاعات در صنعا حمله کرده‌اند.