.
.
.

تصاویر.."فاتن حمامه"، بانوی سینمای عرب درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

"فاتن حمامه"، بانوی سینمای عرب و یکی از مشهور‌ترین بازیگران زن مصر، بعد از ظهر روز شنبه ۱۷-۱-۲۰۱۵ پس از یک عمر فعالیت در سینما، در سن ۸۴ سالگی بر اثر بیماری به طور ناگهانی درگذشت.

در همین رابطه دکتر جابر عصفور وزیر فرهنگ مصر، روز یکشنبه ۱۸ژانویه ۲۰۱۵، درغم و اندوه درگذشت این بانوی بزرگ سینما، دو روز عزای عمومی در تمام بخش‌ها ونهادهای دولتی مربوط به امور هنری و فرهنگی کشور اعلام کرد.

به گزارش العربیه، دکتر محمد عبدالوهاب، همسر این بانوی سینما از مصاحبه با خبرنگاران در باره خبر مرگ ناگهانی او خودداری کرد.

او ترجیح داده که تا پایان مراسم دفن فاتن در کنار او باشد. این درحالی است که منابع خبری گزارش دادند که نادیا ذوالفقار دختر فاتن حمامه قرار است برای شرکت در مراسم تشییع مادرش در اولین پرواز از لندن خود را به قاهره برساند. همچنین فرزند او طارق عمر شریف، که در پاریس زندگی می‌کند او نیز روز یکشنبه به قاهره می‌رود تا در مراسم تدفین شرکت کند.فاتن حمامه، در ۲۷ ماه مه سال ۱۹۳۱ متولد شد. او برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ در فیلم «روز خوشبختی» (یوم سعید) به کارگردانی «محمد کریم عبدالوهاب» زمانی که تنها ۹ سال سن داشت، هنرنمایی کرد. فاتن حمامه در ۱۰۳ فیلم دیگر به عنوان یکی از ستارگان برجسته سینما نقش ایفا کرد. آخرین فیلم او «سرزمین رویا‌ها» (ارض الاحلام) بود.

فاتن علاوه بر سینما در سال ۱۹۹۱ با نقش زیبایی که در سریال معروف تلویزیونی «وجدان معلم حکمت» (ضمیر أبلة حکمت) بازی کرد، خود را برای همیشه در حافظه تاریخ سینمای مصر جاودان کرد. یک سال پس از آن نیز در سریال «چهره ماه» (وجه القمر) در نقش «ابتسام البستانی» نقش بازی کرد.فاتن حمامه در طول فعالیت‌های هنری سینمایی خود چندین بار جایزه گرفت. از جمله جایزه بهترین بازیگر زن که در سال ۱۹۵۱ برای نقشی که در فیلم» من گذشته‌ام «(انا الماضی) بازی کرده بود. او همچنین در سال‌های ۱۹۵۵ و۱۹۵۸ و۱۹۶۱ و ۱۹۶۳ جایزه بهترین هنرپیشه زن از سوی مرکز کاتولیک مصر و بخش فیلم وزارت فرهنگ این کشور را دریافت کرد.

فاتن در سال ۱۹۶۳ نیز در جشنواره فیلم جاکارتا برای نقشی که در فیلم» در باز امید «(الباب المفتوح) و در سال ۱۹۶۵ برای فیلم» شب گذشته «(اللیله الماضیه) جایزه بهترین هنرپیشه زن را کسب کرد.

دریافت جایزه بهترین هنرپیشه زن از جشنواره بین المللی تهران در سال ۱۹۷۱

فاتن در سال 1971 موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم تهران، در سال ۱۹۷۳ از جشنواره اتحاد جماهیر شوروی، و در سال ۱۹۷۴ از جشنواره بین المللی فیلم تهران شد. او همچنین در سال ۱۹۷۶ جایزه» دارا بودن ویژگی بر‌تر «درفیلم‌های مصری را از آن خود کرد.


علاوه بر اینجایزه‌ها فاتن حمامه در سال ۱۹۷۷ جایزه جشنواره بین المللی قاهره و یک جایزه تقدیر از انور سادات رئیس جمهور وقت مصر دریافت کرد. وی همچنین در سال ۱۹۸۳ جایزه‌ای از جشنواره مسکو در اتحاد جماهیر شوروی، و در سال ۱۹۸۴، جایزه» شایستگی «(الاستحقاق) در لبنان را برای نقشی که در فیلم» شب بازداشت فاطمه «(لیلة القبض على فاطمة) باؤی کرىه بود دریافت کرد.

سازمان هنر سینمایی مصر در سال ۱۹۸۴ جایزه» دستاورد‌های یک عمر «را برای نقشی که فاتن در فیلم» شب بازداشت فاطمه «بازی کرده بود، اعطا کرد در‌‌ همان سال او جایزه بهترین هنرپیشه زن از جشنواره بین المللی فیلم در شهر قرطاج مراکش را نیز دریافت کرد.

وی علاوه بر این در سال ۱۹۹۱ از جشنواره بین المللی قاهره، جایزه» دستاورد هنری «، در سال ۱۹۹۳ جایزه» دستاورد زندگی «و در سال ۲۰۰۱ جایزه افتخاری جشنواره رادیو وتلویزیون مصر، و همچنین جایزه» زن اول سینمای دنیای عرب «را از آن خود کرد.

فاتن حمامه در سال ۲۰۰۴ نیز یک جایزه به عنوان تقدیرنامه از جشنواره بین المللی فیلم در مراکش برای ایفای نقش برجسته زن در فیلم‌ها و خدمت به زنان دریافت کرد.

این هنر پیشه زن در سال ۱۹۶۵ از سوی جمال عبدالناصر رهبر محبوب مصر و در سال ۱۹۷۶ از انور السادات مدال افتخار دریافت کرد. وی همچنین در سال ۱۹۵۳ از خالد شهاب وزیر لبنانی نشان» جمهوری «را کسب کرد.

موضع فاتن حمامه در تحولات سیاسی اخير مصر

فاتن یکی از مخالفان سرسخت حکومت"اخوان المسلمین" در مصر بود. او پس از سرنگونی اخوان گفته بود:«خدا حکومت اخوان را بار دیگر بر ما مسلط نکند. خدا را شکر که مصر به مصری ها برگشت». او همچنین در زمان انتخابات ریاست جمهوری مصر از ژنرال عبدالفتاح سیسی که نقش مهمی را در برکناری حکومت اخوان در مصر ایفا کرد، حمایت کرد. وی در برنامه ای ضمن آرزوی موفقیت و دعا برای سیسی گفته بود که :« ای کاش دو تن سیسی داشتیم که یکی رئیس جمهور مصر باشد و دیگری وزیر دفاع آن ». گفتنی است که او در ماه مه سال 2014 به همراه تعدادی از هنرمندان با سیسی دیدار کرد.

فاتن حمامه بانوی سینمای جهان عرب پس از طی کردن مسیر طولانی در سینما با دستاورده‌های هنری بی‌نظیر در سطح جهان عرب سرانجام در اکتبر سال ۲۰۱۴ بیمار شد. وی بر اثر بیماری به بیمارستان» دار الفواد «در استان جیزه منتقل شد. او پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان، هفته گذشته به طور ناگهانی بیمار و سرانجام بعد از ظهر شنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۱۵ درگذشت.