.
.
.

ماجرای نخستین مسیحی انتحاری در لبنان که اخیرا دستگیر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند روز پیش مقام‌های لبنانی اعلام کردند که یک عملیات «تروریستی» را در شمال کشور، خنثی کرده است. ارتش لبنان هم اعلام کرد که جوانی در دهه بیست زندگی خود را بازداشت کرده که خود را برای حمله‌ای انتحاری در منطقه عکار در شمال کشور، آماده می‌کند. رسانه‌ها این جوان لبنانی را «نخستین مسیحی انتحاری» نامیدند.

نخستین مسیحی انتحاری کیست؟

جوان دستگیر شده، ایلی الوراق (۲۲ ساله) نام دارد. او از شهرک شربیلا در منطقه عکار است که به همراه خانواده خود، به منطقه القبه در طرابلس منتقل شده بود. این خانوده پس از آن به منطقه جدید در مجدلیا در شمال لبنان، نقل مکان کرد. دلیل اینجابه جایی‌ها، اوصاع بد امنیتی بود.

ایلی در مدت زمان حضورش در القبه طرابلس، با شماری از جوانان آشنا شد و تحت تاثیر اندیشه‌های تندروی آن‌ها قرار گرفت.

بستگان ایلی احتمال می‌دهند که او بدون ثبت رسمی، به اسلام گرویده باشند. آن‌ها می‌گویند که ایلی نام خود را «ابو علی» گذاشته بود و به شکلی دائم به همراه دوستانش، قرآن تلاوت می‌کرد.

اما پدر این جوان در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی اظهار داشت که فرزندش، قربانی اندیشه‌هایی شد که به خورد او داده شده است. دایی‌اش که شهردار منطقه شربیلا، زادگاه ایلی است گفت که او در موطن اصلی خود بزرگ نشده است.

پدر ایلی همچنین اعتماد خود را به دستگاه قضایی و دولت لبنان که تحقیقات خود را در این باره ادامه می‌دهند، اعلام کرد.

به ترکیه و سپس به سوریه رفته بود

ایلی برای نخستین بار محل خدمت خود در سازمان امنیت داخلی لبنان را ترک کرد و برای یک ماه به ترکیه رفت. او برای بار دوم نیز به ترکیه رفت که این بار دو ماه آنجا بود. اطلاعات امنیتی این گمان را دارند که ایلی میان ترکیه و سوریه در رفت و آمد بود.

پس از بازگشت ایلی از ترکیه، خانواده‌اش تماس‌هایی با شخصیت‌هایی ذی نفوذ لبنانی برقرار کردند و موفق شدند او را به سازمان امنیت داخلی باز گردانند. او اما بار دیگر از خدمت گریخت و به مدت ۵ ماه از خانه پدری و انظار عمومی، متواری شد. در این مدت خانواده‌اش موفق نشدند با او تماسی داشته باشند. اطلاعات امنیتی حاکی از آن است که احتمالا در این مدت او در منطقه عرسال در شرق لبنان یا در بلندی‌های قلمون سوریه بود.

پس از این بود که نام ایلی در دستگاه‌های امنیتی که تحرکات او را رصد می‌کردند، تکرار شد. حکم بازداشت او به اتهم پیوستن به «یک گروه تروریستی» صادر شد. پس از دو انفجار انتحاری هفته گذشته در منطقه علوی نشین جبل محسن در طرابلس، سازمان اطلاعات لبنان، تحقیقات خود را گسترش داد و به تمام اماکنی که احتمال حضور مظنونان به ارتباط با گروه‌های تندرو می‌رفت، یورش بردند. در نتیجه ایلی دستگیر و برای تحقیقات به بیروت منتقل شد.

شبکه تلویزیونی لبنانی الجدید گزارش داد که ایلی توسط نیروهای زن به گروه‌های تندرو جذب شده است. طی سفرش به ترکیه قرار شد که او با وجود مسلمان شدنش، این مساله را به طور رسمی اعلام نکند و اوراق هویت حاکی از مسیحی بودنش را حفظ کند تا باعث شک دیگران نشود و از ایست‌های بازرسی به آسانی عبور کند.