.
.
.

۶ وزیر و۵۴ کارمند ارشد عراقی به فساد متهم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیات شفاف سازی (النزاهه) که عالیترین مرجع نظارتی برای بررسی مسائل فساد در عراق است از پرونده‌های فسادی خبر داده که مسوولان بلندپایه دولتی از جمله ۶ وزیر و ۵۴ مدیرکل و کارمند عالی ‌رتبه عراقی در آن متهم هستند.

به گزارش تلویزیون العربیه، به نقل از گزارش هیات شفاف سازی (النزاهه) عراق از جمله برجسته ‌ترین اسامی وزرای متهم به فساد مالی در این پرونده، می‌توان به «ایهم السامرائی» وزیر سابق اداره برق، عبدالفلاح السودانی، وزیر پیشین بازرگانی و حازم الشعلان، وزیر پیشین دفاع عراق اشاره کرد.

هیئت شفاف سازی در کنفرانسی مطبوعاتی که شنبه به مناسبت پایان سال ۲۰۱۴ و با حضور تعداد وسیعی از رسانه‌های داخلی برگزار شد، خلاصه‌ای از فعالیت‌های اداره‌ها و مدیران آن در مراکز و دفا‌تر استان‌های مختلف عراق به جز اقلیم کردستان را ارائه کرد.

گزارش هیئت، شامل ۱۷ هزار و ۶۱۳ شکایت مربوط به فساد بود که ۹۱۴۷ مورد آن مربوط به سال ۲۰۱۴ است. همچنین تعداد ۴۱۲۹ پرونده‌ که از طرف این هیئت به محاکم قضایی ارجاع داده شده است در این گزارش گنجانده شدند.

گفتنی است که هیئت اعلام کرده که در خلال طی دو سال گذشته در عراق ۱۷۳۶ نفر به فساد مالی متهم شده‌اند.

طبق این گزارش مبالغ مالی این پرونده‌های فساد بیش از ۳۳۰ میلیارد دینار عراقی است که بخشی از آن پس گرفته شده است. با این حال این هیات همچنان تلاش می‌کند تا باقیمانده این مبلغ را که بخشی از آن به خارج از عراق منتقل شده، بازپس گیرد.

هیئت در گزارش خود به تخلفات تعدادی از مسوولان بلندپایه عراقی از جمله معاون رئیس‌جمهور، معاون نخست‌وزیر و ۹ وزیر دیگر و ۵۳ نماینده پارلمان این کشور از مجموع ۳۲۸ عضو اشاره کرده است.

این گزارش فعالیت مدیریت‌های استان‌های نینوا، الانبار و صلاح‌الدین که از ماه ژوئن گذشته تاکنون شاهد درگیری های مسلحانه به دلیل تسلط گروه‌های تندرو بر این استان‌ها بوده است، اشاره‌ای نکرده است.

تمام نهادهای دولتی از جمله مدیریت‌ها و دفا‌تر تحقیق و بررسی هیات شفاف سازی در این استان ها، پس ورود گروه دولت اسلامی موسوم به داعش و برخی گروه‌های مسلح تندرو تعطیل شدند. به همین دلیل نتایج وضعیت تحقیق در باره این نهاد‌ها در این گزارش سالانه درج نشده است.